Suudi Arabistan aşırılığa sırtını dönmeyi sürdürüyor

Suudi Arabistan aşırılığa sırtını dönmeyi sürdürüyor

Cumartesi, 19 Ekim, 2019 - 14:45
Güney Koreli müzik grubu BTS. Riyad konserinden
İslamabad/Şarku’l Avsat
Mustafa el-Ensari

Uzun zamandır tanıtımı yapılan Riyad Festivali’nin açılışı dün gece gerçekleşti. Suudi Arabistan Eğlence Otoritesi’nin düzenlediği festivale dünyanın dört bir yanından yaklaşık 600 bin kişi katıldı.

Riyad, Suudi Arabistan ve diğer ülkelerden gelecek ziyaretçi sayısıyla rekor kırarak ülkenin tarihinde bir ilke imza atmak için üç ay boyunca gece gündüz kesintisiz çalışılan bir atölyeye dönüşmüştü. Genel Eğlence Otoritesi Başkanı Türki Al Şeyh, festivalin organizatörlüğünü hakkıyla yerine getirebilmek için elinden gelen her şeyi yaptı.

Ancak 8 milyon nüfuslu başkenti devasa bir eğlence alanına dönüştürmedeki en büyük zorluk, şehir sakinlerinin oldukça muhafazakar ve mutaassıp olmasaydı. Bununla beraber Riyad, 2003 yılından bu yana El Kaide ile DEAŞ arasında çok şiddetli çatışmalara şahit oldu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdulaziz, Humeyni’nin İran iktidarını ele geçirip bölgeye dini köktencilik ve aşırılık yanlılığını yaydığı yıla değinerek “1979’dan önceki gibi ılımlı İslam dinine geri döneceğiz. Terörizmi hemen şimdi yok edeceğiz. Bununla bir 30 yıl daha uğraşmayacağız” dedi.

‘Sen ona gideceğine o senin ayağına gelsin’

Şarku'l Avsat'ın Independent Arabia kaynaklı haberine göre, Al Şeyh, festival mekanının kapasitesini 10 kat aşan kalabalığın huzurunda şunları söyledi:

“Ülkemiz ve Riyad’ın böyle bir güne şahitlik edeceğini kim hayal ederdi. Size açıkça söyleyebilirim ki halkının diğer dünya halkları gibi bir yaşam sürmesini sağlayan Veliaht Prens Muhammed bin Selman olmasa tüm bunlar mümkün olmazdı.”

Festival, 12 farklı temeli ve alt bölgeyi kapsıyor. Organizatörler festival kapsamında ‘sen ona gideceğine o senin ayağına gelsin’ felsefesini benimseyerek Londra, Roma, ABD, Fransa hatta Afrika Kıtası gibi küresel bölgelerin ve ülkelerin eğlencelerini Riyad sakinlerinin ayağına getirdi. Festival dahilindeki “Bulvar” bölgesi, sokakları, meydanları, şovları, Ümmü Gülsüm’den Feyruz ve Muhammed Abdu’ya varana kadar çok çeşitli müzikleri, su dansları, restoranları ve tüm güzellikleriyle festivalin ana istasyonlarındandı.

Dün geceki açılışa damga vuran gösterilerden birindeki konvoy da Disney ve çeşitli film karakterleri, filler, şahinler, savaş tankları, motosikletler ve çok daha fazlasıyla sosyal medyada tabir edildiği gibi “efsaneviydi.”

Eğlenmeye karşı direnmek

Festivalden memnun olanların arasında eriyip gitseler de bazı anonim sosyal medya hesapları festivalin neşesini sorgulamaya çalıştı. Festivalin mübah olanı aşarak harama kaydığını öne süren anonim şahıslar insanları festivale gitmekten caydırmaya çalışarak projenin gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Suudi aktivistler, Twitter’da festivali provoke eden bir hesabın kullanıcısının El-Nusra Cephesi üyesi olduğunu ve bu faaliyetleri için başka bir devletten ödeme aldığını ortaya çıkardı. Aktivistler, El Nusra saflarındaki fotoğrafını paylaştıkları provokatörün Suriye’de aranan Suudi Arabistanlı terörist Abdullah Muhaysini’nin arkadaşı olduğunu bildirdi.

Suudi Arabistan’lı gazeteci Abdurrahman Raşid, Muhammed Abdu, Jackie Chan ve Hintli aktör Shahrukh Khan gibi küresel çapta isimler de festivalin katılımcıları araındaydı. Suudi Arabistanlı aktör Abdülillah es-Sinani de festival hakkında yaptığı yorumda “Bizi neşelendirip güldürdünüz. Bu keyifli karnavala katkı sağlayan herkese çok teşekkürler” dedi.

Böylece Riyad, karanlık bir döneme sırtını dönerek gençliği ve eğlenceyi serbest bıraktı... Artık Suudi Arabistan’da herkes bu tarz festivallere katılma ve düzenleme hakkına sahip. Ancak Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamaya göre ‘kışkırtmalar ve siyasi tartışmalardan uzak durarak merhamet mesajını yaymak’ istendiği için Cuma günleri verilen hutbeler de dahil bu türde söylemlerin kesinlikle kabul edilmeyeceğini bildirdi.

Riyad Festivali’nden önce de ülkenin farklı bölgelerinde çeşitli festivaller düzenlenmişti. Böylece tüm dünya, kadınların giydiği elbiselerden 49 ülkenin vizesinin kaldırılmasına kadar birçok değişikliğe giden Suudi Arabistan’ı ziyaret ederek ülkenin yeni yüzünü tanıma fırsatını buldu.

Editörün Seçimi

Multimedya