İsrail, ABD ile Türkiye’nin anlaşması sonrası endişeli

İsrail, ABD ile Türkiye’nin anlaşması sonrası endişeli

Cumartesi, 19 Ekim, 2019 - 14:45
İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile birlikte (AP)
Tel Aviv/Nezir Mecli
İsrail hükümetinin, ABD’nin Türkiye ile anlaşma yapmasının ardından Suriye’nin kuzeyinde yaşanan gelişmeler karşısında endişeli olduğu belirtildi.

İsrail’deki siyasi kaynaklar, Batı Kudüs’teki ofisinde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu kabul eden Netanyahu’nun ABD’nin Suriye’nin diğer bölgelerinden çekilmemesini talep ettiğini bildirdi.

Görüşmeye, ABD’nin Suriye İşlerinden Sorumlu Temsilcisi James Jeffrey, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçisi David Friedman, Mossad Başkanı Yossi Cohen, İsrail Başbakanlık Ofisi Ulusal Güvenlik Servisi Başkanı Meir Ben Shabbat ve Başbakanlık Askeri Sekreteri Albay Avi Blut da katıldı.

Pompeo, İsrail’e ulaşmadan önce Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Eğer İran'ın şu anki davranışı hakkında endişeleniyorsanız, gelişmiş füzeler, uçaklar, tanklar ve jetler ile neler yapacağını hayal edin” ifadelerini kullandı.

Netanyahu ise Pompeo ile gerçekleştirdiği görüşme hakkında olumlu ifadeler kullanarak, samimiyet ve sevgi gösterisinde bulundu. Netanyahu, “Bölgeyi ve uğraştığımız çeşitli zorluklarla mücadele için ittifakımızı güçlendirmek konusunda önemli tartışmalar yaptık. İsrail’e verdikleri destek için Mike ve Başkan Trump’a teşekkür etmek istiyorum. Ortadoğu, sallantı ve sorunlarla dolu bir arena. Fakat tüm bunların üzerinde durağan bir şey varsa, o da İsrail ve ABD arasındaki ittifakın sağlamlık ve istikrarıdır” ifadelerini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya