Lübnan’da kibre karşı isyan

Lübnan’da kibre karşı isyan

Cumartesi, 19 Ekim, 2019 - 12:30
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 
Son birkaç saat içerisinde Lübnanlılar, sokaktakiler ile televizyonlarının karşısındakiler diye ikiye bölündüler. Ama hepsi bir noktada hemfikirdiler. O da ülkenin bağımsızlık tarihi boyunca bugün olduğundan daha kötü bir ekonomik, politik, eleştirel ve sosyal bir duruma tanık olmadığıydı. Özgür Yurtsever Hareketi üç gün önce bilinen günlerinden birini kutladı. Bu kutlamada hareketin lideri Cibran Basil, rakiplerini, masayı devirmekle tehdit ettiği yüksek perdeden bir konuşma yaptı. Ama masa, sandalye ve sıralar siyasi iktadara karşı devrildi.

Sokak gösterilerinin; işsizlik, yolsuzluk, gençlerin göçü, aşırı pahalılık, ekonomik durgunluk, fırsatların yokluğu, yönetimin insanların yardım çağrılarını hafife alması, yoksul ve fakirlerin seslerine kulak tıkamasından şikâyet eden insanların kendiliğinden gelişen gösterileri olduğu açıkça ortaya çıktı.

Böyle bir durumda bir bakan, bakanlığına 450 bin dolara mal olan bir akşam yemeği düzenledi. Yine böyle kötü bir durumda bir başka bakanın aklına ender parasız hizmetlerden biri olan WhatsApp’a ek bir vergi uygulamak geldi. Söz konusu bakanın ülkedeki en büyük zenginlerden biri olduğu ve isminin arada sırada devletin malından yararlanan ve halkın emeğini çalanlar arasında geçtiği biliniyor. Bu nedenle WhatsApp vergisi, zaten sayısız hayat zorlukları nedeniyle taşmak üzere olan bardağı taşıran son damla oldu.

Siyasi iktidar, insanlara eninde sonunda bu patlama noktasına gelmelerine neden olacak çirkin bir kibirle davrandı. Elektrik krizi nedeniyle karanlıklara gömülen, ekmek krizi yaşayan, okul taksitleri altında ezilen, yolları bozuk bu ülkede, iktidar, insanlara masayı devirip siyasi ateşler çıkarmak, diğer siyasi güçleri ortadan kaldırmaktan başka bir şey vaat etmiyor. Medyayı susturmakla tehdit ediyor. Yasalar çıkarmak ya da boş oluşumlar kurmak gibi görünmez şeyleri halkın başına kakıp minnet altında bırakıyor.

Nitekim eski bakanlardan biri, 72 yıldır yani bağımsızlıktan bu yana bunun gibi kahramanca bir iktidar tanımadığını ve Lübnan halkının buna minettarlık duyması gerektiğini söylemişti. Bu sözleri ile tarihimizden Riyad el-Sulh, Bişara Huri, Saib Selam, Fuad Şahap, Kamil Şamun, Kemal Canbolat ve Raymond Edde gibi tarihi şahsiyetleri silip atmıştı.

Ancak bu kibirli insanlar dün sabah uyandıklarında karşılarında bütün kibirli, gururlu, saçma ve boş böbürlenme iddialarını çürüten bir Lübnan buldular. Acı çeken insanlar, açlıktan, yoksulluk, işsizlik ve her türlü hizmetin yokluğundan bahsettiler. İktidara boş konuşmaların karın doyurmadığını, okullar açmadığını ve taksitleri ödemediğini söylediler. En basit ve mütevazi haliyle 20 arabadan oluşan bakanların konvoylarına yönelik gerçek düşüncelerini dile getirdiler. Sınırı olmayan bu sefahetin yüzüne haykırdılar.

İsteyerek ya da istemeyerek bu iktidar ile suç ortaklığı yapan herkese seslendiler. Bütün dünyaya, Lübnan’ın sahte paralar ve boş vaatler gibi hiçbir işe yaramayan tumturaklı konuşmaların gizleyemeyeceği bir felaket ve çöküş hali yaşadığını deklare ettiler.

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya