Allahu Ekber... Ne büyük bir nimet

Allahu Ekber... Ne büyük bir nimet

Cumartesi, 19 Ekim, 2019 - 11:30
Tarım ya da içmek için gerekli temiz su konusunda yaşanan kriz, kaynakların sürekli olarak azalması ve kuruması nedeniyle insanlığın karşılaştığı en büyük krizdir. Deniz suyunun tuzdan arıtılması bu krizin çözümü için bir umut olsa da bu konuda ilerleme çok yavaş ve zor görünüyor. Ama yakın bir zamanda haberlerde ilginç bir buluştan bahsedildi. Habere göre araştırmacılar, Atlas Okyanusu suları altında “su hazinesi” adını verdikleri değerli ve büyük bir tatlı su rezervi olduğunu keşfetmişler. Yeryüzünde tatlı su seviyesinin azaldığı göz önüne alındığında bu yeraltı suyu havzasının gelecek için önemli bir birikim olmasını umuyorlar.

Bilimsel olarak bu rezervin gezegenimizdeki türünün en büyüğü olması muhtemel. Bu rezervde halihazırda büyük bir çoğunluğu yenilenebilir tatlı sudan oluşan 2800 kilometre küp su olduğu tahmin ediliyor.

Özellikle dünya nüfusu sürekli bir şekilde artarken ve 2050 yılında 9.7 milyara ulaşması beklenirken bulunana bu rezerv araştırmacılara göre gelecekteki su krizi için bir çözüm olabilir.

Bunu okuyunca ne de olsa hayal kurmak bedava diyerek, bu rezervin bulunduğu bölgeden Büyük Sahra Çölü’ne dev su boruları döşense ve buradaki su Moritanya, Fas, Cezayir, Tunus ve Libya çölüne pompalansa, buralar nasıl da yeryüzündeki Aden cennetlerine dönüşür diye düşündüm.

Elbette bu sadece bir hayal ve deliler istediklerini yapabilirler.

***

93 yaşındaki İngiliz bir kadın bu yaşına kadar hiç yasalara aykırı bir şey yapmamış. Ama bir defa torununa, hayatında bir kere de olsa tutuklanmış olmak istediğini söylemiş. Torunu da yaşlı kadının bu dileğini polise iletmiş.

Güvenlik görevlileri çok geçmeden bu dileğini yerine getirdiklerinde yaşlı kadın havalara uçmuş. Polisler kadının evine gelip ellerine kelepçeler takarak yerel polis merkezine götürmüşler. Torunu sosyal medyadan, büyükannesinin sağlığının çok iyi olmadığını ve ölmeden önce herhangi bir suçlama ile tutuklanmak istediğini paylaşmış.

Paylaşımda, büyükannesinin hayatı boyunca yasalara uygun bir şekilde yaşadığını ve suç işlemenin zevkini tatmak istediğini söylemiş. Ayrıca büyükannesinin polisiye dizilere merak sardıktan sonra böyle bir arzuya kapıldığını ve böyle bir deneyim yaşadığı için çok mutlu olduğunu da yazmış.

Anlattığına göre görev saatleri dışında iki polis büyükannesinin evine gelerek bir dükkânı soymak suçlaması ile onu gözaltına alıp yerel polis merkezine götürmüşler. Ama orada onu hücreye kapatmak yerine kendisine çay ve kek ikram etmişler.

***

Anlatılana göre adamın biri evine üzgün bir şekilde dönmüş. Bunu gören karısı korkuyla kendisine “Neyin var” diye sormuş.

Adam: “Sultan ikinci kez evlenmeyen bütün erkeklerin öldürülmesi emrini verdi” yanıtını vermiş.

Bunun üzerine karısı da hemen: “Allahu Ekber, ne büyük bir nimet, Allah sana şehitliği nasip edecek” demiş.

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya