İranlı muhalif Zam’ın kaçırılmasına dair yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor

İranlı muhalif Zam’ın kaçırılmasına dair yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor

Cumartesi, 19 Ekim, 2019 - 08:30
Fransız Le Monde gazetesi
Paris/Mişal Ebu Necm
İranlı muhalif Ruhullah Zam’ın Irak’tan kaçırılmasına dair yeni bilgiler gün yüzüne çıkmaya başladı. Ruhullah Zam’ın Irak’taki en büyük Şii dini otorite kabul edilen Ali es-Sistani ile görüşmesi için  bir kadın tarafından kandırılarak Necef’e getirildiği belirtildi.

Fransız Le Monde gazetesi konuyla ilgili yaptığı araştırmayı önceki günkü baskısında yayınladı. Araştırmada Dışişleri Bakanlığı'nın geçen çarşamba günü yaptığı açıklamanın aksine Ruhullah Zam’ın 11 Kasım'da Irak'a gideceğinin bilindiği ve güvenlik güçlerinin onu bu ziyaretten vazgeçirmeye çalıştığı kaydedildi. Gazete bunun Zam’a kurulan bir tuzak olduğunu ancak Irak’ta koruma altında olacağı gerekçesiyle bu ziyareti yapmakta ısrar ettiğini iddia etti. Bu gerekçe ile Irak’a bir ziyaret gerçekleştirmesinin ya bir aldatmaca ya da İran güvenlik güçleri, özellikle de Devrim Muhafızları karşısında etkili olmayacak bir adım olduğu nitelendi.

Gazetenin haberine göre Ruhullah Zam, on yıl önce gittiği Fransa'da güvenlik korumasına sahipti. Ruhullah Zam, Fransa’nın güneyindeki Montauban şehrinde ailesi ile birlikte yaşıyordu. Sosyal medya platformu Telagram’ı kullanarak Amed News’i kurdu ve medya ve siyasetteki muhalif faaliyetlerini sürdürdü. Ruhullah Zam’ın bir milyonun üzerinde takipçisi vardı.

Fransız istihbaratı, Ruhullah Zam’ın İran istihbaratı için doğal bir hedef olduğunu bildirdi. Paris yönetimi, Fransa topraklarında bir operasyona izin vermeyeceğini içeren bir mesaj gönderdi. Mesajda İran istihbaratının Fransa topraklarında benzeri operasyonlar gerçekleştirme noktasında kabarık bir sicili olduğu belirtildi. Bunlardan en meşhuru Şapur Bahtiyar suikastydı. Şah Muhammed Rıza Pehlevi yönetimindeki İran'ın son başbakanı olarak görev yapan Bahtiyar, Paris yakınındaki evinde öldürüldü. Başkente yakın Versay şehrinde Fransız koruması altında yaşayan bir diğer muhalif de eski İran Cumhurbaşkanı Ebu'l-Hasan Beni Sadr...

Gazetenin haberinde Ruhullah Zam'ın özellikle telefonla ölüm tehditleri aldığı, yerel istihbaratın etrafındaki korumayı sıkılaştırdığı ve kendisine zırhlı bir araç tahsis ettiği belirtildi. Kendisini korumakla görevli olan grubun Zam’ın sürekli hareket etme özgürlüğüne sahip olmak istemesinden şikâyet ettiği ve bazen korumaların gözetiminden kaçtığı belirtildi.

Tahran, Zam’ı Fransız istihbaratının “ajanı” olmak, ABD ve İsrail istihbarat servisleri ile görüşmekle suçladı. Mosad, Tahran’ın Ruhullah Zam’ı kaçırmak için harekete geçeceğini Fransız istihbaratına bildirdi. Tahran yönetimİ, Ruhullah Zam’ı 2017-2018 kışında Tahran’da başlayıp diğer şehirlerde de gerçekleştirilen hükümet karşıtı protestolarda halkı kışkırtmakla suçluyor. Ruhullah Zam, İran'ı terk etmiş, mülteci statüsü ve resmi oturma izni aldığı Fransa'ya sığınmıştı.

Fransa çarşamba günü Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla, birçok kere ülkesindeki yolsuzluğu eleştiren İranlı muhalif Ruhullah Zam’ın kaçırılmasını kınadı. Zam bir televizyon kanalı açarak faaliyetlerine devam etti. Tahran, Fransız makamlarına Ruhullah Zam’ın faaliyetleri hakkında şikâyette bulundu. Tahran daha önce de birçok kez "Halkın Mücahitleri Örgütü" grubunun faaliyetleri hakkında şikâyette bulunmuştu.

Halkın Mücahitleri Örgütü’nün geçen yıl haziran ayının sonunda düzenlediği bir konferans terör saldırısının hedefi olmuş ancak saldırı gerçekleşmeden önce açığa çıkarılmıştı. Ardından da Fransız güvenlik güçleri, biri halen hapiste bulunan üç kişiyi tutuklamıştı. Paris daha sonra İran güvenlik güçlerinden bir dizi isime yaptırım uyguladı. İran Enformasyon Bakanlığı'ndaki "Operasyon Müdürlüğü’nü" saldırıdan sorumlu tuttu. Dışişleri ve Ekonomi bakanlıkları tarafından geçen yıl ekim ayında yayınlanan ortak bir bildiride, "Bu çok tehlikeli bir eylem ve cezasız kalamaz" ifadeleri yer aldı.

Ruhullah Zam’ın kaçırılmasının açıklanması ile Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın Zam’ın kaçırıldığına dair açıklaması aynı anda geldi. Daha önce basında yer alan haberlerde Paris'teki Siyaset Bilimi Enstitüsü’nde araştırmacı olarak görev yapan Roland Marshall’ın geçen haziran ayında Tahran’a geldiğinde tutuklandığı bildirilmişti. Paris, Tahran'la müzakereleri kolaylaştırmak için Marshall'ın tutukluluğunun üzerini örttü. Marshall, 5 Haziran'da Tahran havaalanında Dubai'den gelen uçaktan inerken gözaltına alınırken, İran ve Fransız vatandaşlığını elinde bulunduran araştırmacı Fariba Adelkhah aynı gün ailesinin evinde tutuklandı. Her iki akademisyen de üçüncü bir taraf için "casusluk" yapmakla suçlanıyor. Paris, çarşamba günü, her iki araştırmacının da serbest bırakılmasını istedi. Konsolosluk koruması altında olan Marshall, Tahran’daki Fransız Konsolosluğu personelleri tarafından hapishanede ziyaret edildi. Adelkhah ise İran’ın çifte vatandaşlığı tanımaması dolayısıyla aynı korumaya sahip değil.

Tutuklanan araştırmacıların Siyaset Bilimi Enstitüsü'ndeki meslektaşları, İranlı yetkililer üzerinde baskı kurmak için kampanya başlatmak üzere harekete geçti. Fransa’dan Avrupa’ya kadar hızla yayılan kampanyada Fransız araştırmacılar serbest bırakılana kadar İran’la olan tüm bilimsel ve akademik ortaklıkların boykot edilmesi isteniyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya