FAFT'tan İran'a mali reform için 4 ay süre

FAFT'tan İran'a mali reform için 4 ay süre

Cuma, 18 Ekim, 2019 - 13:15
Paris merkezli FAFT logosu (Reuters)
Paris/Şarku’l Avsat
Kara para aklama ile mücadele amacıyla üye ülkelerin mali ve bankacılık sistemini denetleyen Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF), İran’a finansal yapısını uluslararası normlara uygun hale getirmesi için 2020’nin şubat ayına kadar süre verdi.

Paris merkezli FATF tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Eğer İran, FATF standartları çerçevesinde Palermo ve Terör Finansmanı Sözleşmeleri’ni Şubat 2020'den önce yürürlüğe koymazsa FATF karşı önlemlerin askıya alınmasını tamamen kaldıracak. Ayrıca üye ülkeler ile tüm yetkili organları İran'a karşı 19'uncu öneri olan yüksek riskli ülkeler kapsamında etkili önlemler almaya teşvik edecek.”

Yabancı şirketler, İran’ın ABD tarafından geçen yıl yaptırımlara maruz kalmasının ardından yatırımcı çekmek istemesi halinde FATF kurallarına uymasının hayati önem taşıdığı görüşünde.

Almanya, Fransa ve İngiltere, ABD yaptırımlarından kaçınmak amacıyla İran ile dolar dışında ticaret yapmak için yeni bir mekanizma kurmuştu.

İranlı liderler, FATF kurallarına uyum konusunda ikiye bölünmüş durumda.

Destek verenler, ABD yaptırımlarının ülke ekonomisini izole etmeyi amaçladığı bir dönemde söz konusu uyumun Avrupa ve Asya ile dış ticareti kolaylaştırabileceğini savunuyor.

Karşı çıkanlar ise FATF’a katılmak için gerekli mevzuatın kabul edilmesinin Hizbullah da dahil olmak üzere İran’ın müttefiklerine verdiği desteği engelleyebileceğini düşünüyor.

Yapılan değerlendirmeler İran'ın dört ay içinde FATF’ın taleplerini gerçekleştirme şansının zayıf olduğu yönünde.

Tahran'ın FATF standartlarını yerine getirmek için eylem planı hazırlama süresi Ocak 2018'de sona ermişti.

Editörün Seçimi

Multimedya