Japonya, Ortadoğu'ya güç gönderiyor

Japonya, Ortadoğu'ya güç gönderiyor

Cuma, 18 Ekim, 2019 - 12:15
Yoshihide Suga (Arşiv- Reuters)
Tokyo/Şarku’l Avsat
Japonya’dan bugün yapılan açıklamada Ortadoğu’da seyrüsefer özgürlüğü ve ticari gemilerin korunmasını sağlayacak olan ABD koalisyonuna katılınmayacağı, bunun yerine Japonya’ya bağlı petrol üreten bölgelerden gelen gemileri korumak için ayrı bir kuvvet gönderileceği duyuruldu.

Reuters’ın haberine göre Japonya Baş Kabine Sekreteri ve Hükümet Sözcüsü Yoshihide Suga düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“ABD birliklerine katılmayacağız ancak onlarla yakın iş birliği içerisinde olacağız. Japonya Öz Savunma Kuvvetleri, Japonya ile bağlantılı olan gemilerin güvenliğini sağlamaya yardımcı edecek.”

Suga açıklamasında, Japonya’nın Ortadoğu’ya gönderdiği askeri teçhizatın Umman Körfezi, Arap Denizi ve diğer bölgelerdeki savaş gemisi ve avcı devriyeleri olmasının muhtemel olacağını belirterek konuşlandırılma işlemin ne zaman olacağına dair ise henüz bir kararın verilmediğini kaydetti.

Japonya, ABD’nin Asya’daki en yakın müttefiki olmasına rağmen İran ile olan yakın diplomatik ve ekonomik ilişkileri göz önüne alındığında Washington’ın Ortadoğu’daki çalışmalarına katılmak konusunda isteksiz. Japonya yaptığı açıklamada bölgedeki gerilimi azaltmak için iki ülke arasında arabuluculuk yapmayı teklif etmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya