BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths: Bölgede umut parıltıları var

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths: Bölgede umut parıltıları var

Cuma, 18 Ekim, 2019 - 12:15
Martin Griffiths, 17 Ekim’de New York’taki toplantı sırasında Riyad’dan BMGK’ya video konferans aracılığıyla brifing verdi (BM Temsilcisinin Twitter hesabı)
New York/Ali Berda
Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, ülkenin güney ve kuzeyindeki şiddet eylemlerinin azalması sonrasında bölgede umut parıltıları görüldüğünü ifade etti. Griffiths, Aden’deki devlet kurumlarıyla faaliyetlere yeniden başlama hazırlığı yapılırken, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi hükümeti ve Güney Geçiş Konseyi tarafları arasındaki Riyad diyaloğu aracılığıyla Suudi Arabistan tarafından yürütülen yoğun çabaları da memnuniyetle karşıladı.

Griffiths, Petrol tankerlerinin Hudeyde limanına demir atmasında izin verilmesi dolayısıyla da memnuniyetini dile getirdi. Aynı şekilde BM İnsani İşler Genel Sekreteri ve Acil Yardım Koordinatörü Mark Lokoc, İran destekli Husi milislere “Sana ve diğer vilayetlerdeki ihtiyaç sahibi milyonlarca vatandaşa yardım sağlama faaliyetlerinin karşısındaki engelleri kaldırma” çağrısında bulundu.

BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths, Suudi Arabistan’ın, Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi hükümeti ve Güney Geçiş Konseyi tarafları arasındaki diyalog çabalarını yürüttüğü Riyad’dan, ilk kez video konferans aracılığıyla New York’taki Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) brifing verdi. Yemen halkı için umut parıltılarının göründüğünü vurgulayan Martin Griffiths, “Ancak bu durum kırılgandır ve daha fazla dikkat gerektiriyor. Bu parıltılar, sadece güneyde değil, şiddet eylemlerinin sonunda azaldığı kuzeyde de mevcut” ifadelerini kullandı.

Griffiths, Suudi Arabistan’a teşekkür etti

Özel Temsilci, güneydeki durumun Aden’deki dengesiz sakinlik nedeniyle hala istikrarsız olduğunu belirterek, “Suudi Arabistan önderliğindeki Cidde müzakerelerinde kaydedilen ilerlemenin ardından birçoğumuz bugün bir anlaşma yapmayı umuyorduk” dedi.

Yürütülen diplomatik çabalardan dolayı Suudi Arabistan’a da teşekkürlerini ileten Martin Griffiths, “Yemen hükümeti ve Güney Geçiş Konseyi arasındaki sorunları çözmeyi amaçlayan bir anlaşmaya varıldığına dair cesaret verici işaretler var” diyerek, hükümeti Aden’e teslim etmek ve devlet kurumlarının faaliyetlerini tam olarak canlandırmak için “hızlı davranma” çağrısında bulundu. Griffiths, İran destekli Husi milislerin Suudi Arabistan’a yönelik saldırılarını durdurması dolayısıyla da memnuniyetini dile getirirken, “Güven arttırıcı uygulamalar, Hudeyde Anlaşması’nı tam olarak uygulamak üzere temel taştır” ifadelerini kullandı. Aynı şekilde Husilerin 290 esiri serbest bırakması nedeniyle memnuniyetini dile getiren BM Temsilcisi, Yemen hükümetine petrol tankerlerinin Hudeyde limanına demirlemesi için izin vermesi dolayısıyla da Husilere teşekkür etti. Griffiths, söz konusu kararın insani ihtiyaçlara cevap verme açısından önemli olduğuna dikkati çekerken, Taiz’de insani bir koridor açılması için olası önerilere dair raporların doğrulanmasını umduklarını da söyledi.

Yemen’de dünyanın en kötü insani krizi yaşanıyor

BM İnsani İşler Genel Sekreteri ve Acil Yardım Koordinatörü Mark Lokoc, Yemen’in dünyadaki en kötü insani krizi yaşadığını vurguladı. Çoğunluğu Yemen’den olmak üzere 250’den fazla insani yardım kuruluşunun BM’nin müdahale planı üzerinde çalıştığını söyleyen Lokoc, “Birlikte her ay ülke genelinde 12 milyondan fazla kişiye ulaşıyoruz” açıklamasında bulundu.

Mark Lokoc, “sivilleri koruma, insani yardımlara erişim, yardım sürecine fon sağlama, ekonomiyi destekleme ve siyasi bir çözüm bulma” hususlarında da ilerleme çağrısı yaptı.

BM yetkilisi, “Bölgedeki kuruluşlara, müdahale girişimleri ve tacizlerin yanı sıra Husi yetkililer tarafından yüzlerce kısıtlama faaliyeti uygulanıyor. Eylül ayında Husi yetkililer, üst düzey bir yetkili de dahil çok sayıda BM personelini engelledi” dedi. Yerel makamların Hacca ve Hudeyde’deki insani araştırmalara da engel koyduğunu belirten Lokoc, aynı makamlar bize, 12 binden fazla ailenin selden etkilendiğini ifade ediyor. Husilerle yapılan son görüşmelerin, Kızıldeniz’de olası bir çevresel ve insani felaketi önlemeyi amaçlayan, BM önderliğindeki petrol tankeri incelemesinin önünü açmaya katkı sağlamasını umduğunu vurguladı.

Fransa, Cidde diyaloğunda kaydedilen ilerlemeden memnun

Öte yandan Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, Cidde diyaloğunda kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Ülkesinin, Suudi Arabistan’ın girişime minnettar olduğunu söyleyen Delattre, anlaşmanın yakın olduğunu biliyoruz ve hızlı bir şekilde imzalanacağını umuyoruz açıklamasında bulundu. François Delattre, tüm bileşenlere çatışmaların çözümüne katılma çağrısı yaparak, terörle mücadelenin Yemen’in güneyinde öncelikli sorun olmayı sürdürdüğüne de dikkati çekti.

Editörün Seçimi

Multimedya