Fransa İçişleri Bakanlığı: 11 Eylül'e benzer bir saldırı hazırlığında olan şahıs yakalandı

Fransa İçişleri Bakanlığı: 11 Eylül'e benzer bir saldırı hazırlığında olan şahıs yakalandı

Cuma, 18 Ekim, 2019 - 11:15
Paris/Şarku’l Avsat
Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, “11 Eylül 2001 yılında New York’taki İki Kuleler saldırısına benzer saldırı hazırlığında olan” bir şahsın istihbarat servisi tarafından yakalandığı duyuruldu.

France-2 televizyonuna konuşan İçişleri Bakanı Christophe Castaner, şüphelinin 26 Eylül'de yakalandığını söyleyerek, yakalanan kişinin 11 Eylül’e benzer bir saldırı hazırlığında olduğunun tespit edildiğini ifade etti.

Konu hakkında daha fazla ayrıntı vermeyen Castaner, Fransız güvenlik birimlerinin 2013 yılından beri önlediği saldırıların sayısının 60'a ulaştığını belirtti.

Fransa yıllardır, yabancı ve yerel olmak üzere birçok militanın saldırısını önlemek için yoğun bir mücadele veriyor. Yetkililer, ülkede saldırı riskinin yüksek olduğunu söylerken, güvenlik güçleri ise herhangi bir ihbar durumunda olay yerine anında intikal ediyor.

Terör saldırıları endişesinin devam ettiği ülkede en son geçtiğimiz 3 Ekim tarihinde Fransa’nın başkenti Paris Emniyet Müdürlüğü binasında 4 polisin başka bir emniyet çalışanı tarafından öldürülme olayı yaşanmıştı.

Fransa’da son dört yıl içerisinde gerçekleşen saldırılarda 230’dan fazla kişi hayatını kaybetti. Ülkedeki en kanlı saldırı ise Paris’te Kasım 2015’te meydana geldi.

Fransız radikal militanlar tarafından gerçekleştirilen saldırıların sorumluluğunu DEAŞ üstlendi.

Editörün Seçimi

Multimedya