Sudan'da doğrudan müzakereler başladı

Sudan'da doğrudan müzakereler başladı

Cuma, 18 Ekim, 2019 - 09:30
Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk
Londra/Mustafa Siri Hartum-Muhammed Emin Yasin
Sudan'da 17 Ekim tarihinde Geçiş Hükümeti heyeti ve Devrimci Cephe’nin silahlı hareketleri arasında doğrudan bir müzakere turu başladı. Cuba’daki müzakerelerle eş zamanlı olarak Arabuluculuk Konseyi, Sudan Halk Kurtuluş Hareketi- Kuzey Örgütü’nün (SPLM-N) bugün (18 Ekim) müzakere masasına döndüğünü açıkladı.

Sudanlı taraflar ilk oturumda Güney Sudan Hükümeti’nin aracılık ettiği barış sürecinin geleceğini tanımlayan bir yol haritası ve müzakere gündeminin yanı sıra geçen ay Cuba’da imzalanan İlkeler Bildirgesi’ni incelemek ve değerlendirmek için ortak bir komite kurma hususunda uzlaşı sağladı.

Arabuluculuk Konseyi Başkanı ve Güney Sudan Devlet Başkanı Danışmanı Tut Gulwak, Cuba’da gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Sudan Hükümeti heyeti ve Devrimci Cephe arasında doğrudan bir diyalog oturumu gerçekleştirdik. Cuba Bildirgesi'ni gözden geçirmek ve değerlendirmek, barış ve müzakere süreci için bir yol haritası geliştirmek üzere ortak bir komite oluşturulmasına karar verildi.”

Devrimci Cephe Koalisyonu Başkanı Hadi İdris, ilk doğrudan müzakere oturumlarının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada Koalisyon ve Sudan hükümetine mensup heyetleri bir araya getiren oturumun güven inşa etmeyi hedeflediğini, Devrimci Konseyi’n barışa ve çerçeve belgeye olan bağlılığını yinelediğini belirterek Cuba’nın müzakere bölgesi olarak desteklendiğine dikkat çekti.

İdris açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Barışa ve Cuba Bildirgesi’ne olan bağlılığımızı yineledik. Sudan hükümeti heyeti ile olan müzakerelerin ilk oturumu, güven inşa etmek ve müzakerelere zemin hazırlamak üzere İlkeler Bildirgesi’ni gözden geçirmek üzere düzenlendi. Barış görüşmeleri rotasını belirlemek için yol haritası oluşturacağız.”

Aynı şekilde Sudan Egemenlik Konseyi üyesi ve hükümet heyeti sözcüsü Muhammed el-Teayişi de gazetecilere yaptığı açıklamada hükümetin barış yolunda ilerleme kaydedilmesi konusundaki kararlılığını yinelediğini aktarddı.

Teayişi konuya dair şunları söyledi;

“Bu toplantı, hükümet ve Devrimci Cephe heyetleri arasında gerçekleşen ilk doğrudan görüşmedir. Cuba Bildirgesi’ni gözden geçirmek, gündemi belirlemek, müzakere için bir yol haritası oluşturmak ve iki tarafın da kısa süre içerisinde atılım yapmasını sağlayacak tartışma konularını belirlemek için ortak bir komitenin kurulmasıyla sona erdi.”

Güney Sudan Devlet Başkanı Danışmanı Tut Gulwak, 17 Ekim’de Cuba’da düzenlediği basın toplantısında, Abdulaziz Adem el-Hulu liderliğindeki SPLM-N hareketinin müzakerelere geri dönmeye karar verdiğini söyledi. İki taraf arasında anlaşmazlıkların olduğuna dikkati çeken Gulwak, Sudan’daki tüm taraflar arasında sağlanan barış sürecinin ülkede kapsamlı bir barışın sağlanması yönünde olumlu adımlara tanık olduğunu vurguladı.

Gulvak ayrıca geçici hükümet ve Halk Hareketi heyetleri arasındaki ilk müzakere oturumunun bu sabah başladığını duyurdu.

Aynı şekilde Halk Hareketi Genel Sekreteri de hareketin herhangi bir vakitte geçiş hükümeti ile müzakere etme niyetinde olduğunu belirterek Egemenlik Konseyi tarafından atılan olumlu adımlara övgüde bulundu. 

Hükümete bağlı müzakere heyeti, Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Daklu tarafından yönetiliyor. Heyette Sudan Askeri Konsey Sözcüsü Şemseddin Kabaşi, Askeri Geçiş Konseyi üyeleri Yasir el-Ata, Muhammed Hasan et-Teayişi ve Egemenlik Konseyi Sözcüsü Muhammed el-Fekki Süleyman da yer alıyor. Devrimci Cephe heyetinin başkanlığını ise Hadi İdris üstlenirken heyette Yasir Arman ve hareketten birçok yetkili de bulunuyor.

Başbakan Abdullah Hamduk sürece ilişkin olarak İngiltere Başbakanı Boris Johnson’dan bir mektup aldı. Mektupta, İngiltere’nin Sudan’a demokratik dönüşüm sağlama yolunda destek verdiği ifade edildi.

Editörün Seçimi

Multimedya