Suudi Arabistan ve Filistin'den ortak Ekonomi Komitesi ve İş Konseyi adımı

Suudi Arabistan ve Filistin'den ortak Ekonomi Komitesi ve İş Konseyi adımı

Cuma, 18 Ekim, 2019 - 08:15
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Riyad’da (SPA)
Riyad/Abdulhadi Habtur
Başkent Riyad'da dün, Filistin halkı için güçlü bir ekonomik destek oluşturacak ortak bir ekonomik komite ve Suudi Arabistan-Filistin İş Konseyi kurulacağı açıklandı. Bu adımın, Filistinlilerin acılarını ve İsrail işgali sebebiyle yaşadıkları likidite krizini hafifletmesi hedefleniyor.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasında geçen görüşmenin yanı sıra Abbas’ın talebi üzerine Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bir görüşmenin gerçekleştirildiğini aktardı. SPA’nın haberine göre, yapılan görüşmeler sonucunda ortak bir ekonomi komitesi ve Suudi Arabistan-Filistin İş Konseyi kurulmasına karar verildi.

Bu karar, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la Riyad’da gerçekleştirdiği resmi görüşmenin ardından geldi. Gerçekleştirilen resmi görüşmede, Filistin’deki gelişmeler ile başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devleti kurulması yönünde sarf edilen çabalar gözden geçirildi.

Mahmud Abbas’ın Riyad ziyaretinin her açıdan başarılı olduğunu söyleyen Filistin'in Riyad Büyükelçisi Basım el- Aga, “Ortak Komite ve iş adamları konseyinin kurulması önümüzdeki dönemde Filistin ekonomisi için bir kaldıraç olacak” dedi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Basım el- Aga, “Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a şunları söyledi, “Aldığınız her kararın arkasındayız, sizin kabul ettiklerinizi kabul eder sizin reddettikleriniz reddederiz. Filistin’deki duruşumuzdan asla ödün vermeyeceğiz. Çünkü Filistin’deki duruşumuz, Arap barışının sağlanması ve başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasını hedefleyen itikadı bir duruştur” dedi” ifadelerini kullandı.

Basım el- Aga “Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Suudi Arabistan ziyareti, kurucu Kral Abdulaziz ve oğullarının Krallıkları döneminden bu yana, Suudi Arabistan-Filistin ilişkilerinin istikrar ve kararlılık açısından doruk noktasına ulaştığını ortaya koydu. Mahmud Abbas, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’e, Filistin’in içinde bulunduğu zor şartları anlattı. Abbas, “Filistin’de siyasi ufuk tıkandı, işgal ve baskı uygulamaları; Filistin’deki yerleşim yerlerinin ele geçirilmesi, terör, Gazze kuşatması, Batı Şeria'da barikatlar inşa edilmesi gibi Filistin halkını baskı altına almak için sarf edilen tüm çabalara kadar uzandı” dedi” açıklamasında bulundu.

Filistin'in Riyad Büyükelçisi Basım el- Aga, “Tüm bu uygulamalar sözde Yüzyılın Anlaşması’na hazırlık olarak yapılıyor ancak Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti kabul eden ve Filistin’deki yerleşim yerlerinin ele geçirilmesini meşrulaştıran bu anlaşmadan geriye ne kaldı! İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Batı Şeria’nın bir kısmının işgalci İsrail’e ilhak edileceğini açıkladı” dedi.

Basım el- Aga, “Suudi Arabistan’ın bu konudaki tutumu, Kral Selman bin Abdulaziz’in Dahran’daki Kudüs Zirvesi’nde açıkladığı doğrultudadır. Netanyahu’nun Batı Şeria’nın bir kısmını İsrail’e ilhak edeceğiz açıklamasının ardından Suudi Arabistan'ın Filistin’e destek açıklaması yapması, Filistin’in yaralarına merhem olmuştur. Bu açıklama aynı şekilde Filistin üzerinde komploların kurulduğu ve Filistin davasının ortadan kaldırılmaya çalışıldığı bu zor zamanda Filistin’e güç katmıştır” dedi.

Basım el- Aga, ”Kral Selman’ın Kudüs Zirvesi’ni duyurması Kudüs’ün masada olacağı anlamına geliyor. Bazıları Kudüs ve mültecilerin artık masada olmadığını söylüyor. Ancak Kral Selman, Kudüs ve UNRWA'ya bağışta bulundu ve mülteciler konusunun masada olacağını söyledi. Suudi Arabistan’ın bu konudaki tutumu net” ifadelerini kullandı.

Filistin Devlet Başkanı Abbas ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman arasında geçen görüşmeye ilişkin konuşan Filistin'in Riyad Büyükelçisi, “Muhammed bin Selman’ın, Suudi Arabistan’ın tutumunu yenilediği harika bir toplantıydı. Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan ve Filistin’in yek vücut olduğunu söyledi ve siz ne karar alıyorsanız alın biz arkanızdayız, sizi desteklemeye hazırız dedi. Bu tutum kurucu Kral Abdulaziz ve sonrasında görev alan Suudi liderlerinin tutumudur ve bu tutum benimsenmeye devam edecektir” dedi.

Basım el- Aga, “Toplantıda, Ortak Ekonomi Komitesi ve İş Adamları Konseyi kurulması fikri gündeme getirildi. Bu fikir, Abbas’tan ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’dan destek gördü. Bu konunun netleşmesi için somut adımlar atılacak. Her anlamda başarılı olan bu ziyaret bu şekilde taçlanmış olacak ve ekonomi için harika bir kaldıraç olacak. Bu Ortak Komite, Filistin halkına destek niteliğindedir. Suudi Arabistan’ın ekonomi, finans, medya, siyaset ve tüm uluslararası platformlardaki desteğine alıştık” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Dünya Bankası, 19 Eylül’de Filistin’in, 1,8 milyar doların üzerindeki fon açığından dolayı ciddi bir likidite kriziyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıda bulundu. Bu kriz, dış yardımdaki azalma, Filistin’in topladığı vergilere İsrail’in el koyması ve ücretlerinin büyük bir kısmının kaybedilmesinden kaynaklanıyor.

Dünya Bankası, yayınladığı bir raporda söz konusu finansman açığının, Filistin yönetimini yerel bankalara olan borcunun birikmesine neden olduğunu açıkladı. Yine aynı sebepten dolayı çalışanların, tedarikçilerin ve Genel Emeklilik Fonunun borçları arttı. Tüm bunlar ekonomide ciddi zorlukların meydana gelmesine neden oldu.

Editörün Seçimi

Multimedya