Hong Kong parlamentosu da karıştı

Hong Kong parlamentosu da karıştı

Cuma, 18 Ekim, 2019 - 07:30
Hong Kong İcra Kurulu Başkanı Carrie Lam’e saldırma girişiminde bulunan bir milletvekilini yakalamaya çalıştı (AP)
Hong Kong/Şarku’l Avsat
Çin'in Hong Kong Özerk İdare Bölgesi'nde Baş Yönetici Carrie Lam, protestolar nedeniyle bu hafta ikinci kez Yasama Meclisi oturumunu terk etmek zorunda kaldı. Hong Kong parlamentosunun güvenlik güçleri, İcra Kurulu Başkanı Yasama Meclisi oturumundaki konuşmasını engelleyen demokrasi yanlısı milletvekilleri parlamentodan çıkardı.

Ülkenin lideri Carrie Lam gibi Pekin sadıkları Hong Kong parlamentosunda çoğunluğu oluştururken demokrasi yanlıları ise azınlık olarak kalıyor. Üç ay önce maskeli protestocular tarafından saldırıya uğrayan Lam, çarşamba günü parlamentoda oturumu başlattığı sırada muhaliflerin tepkisi nedeniyle konuşmasını yapamadı.

AFP’nin haberine göre Carrie Lam’in konuşması, engellenmesinin ardından video bağlantısı ile parlamentodaki ekranlara yansıtıldı. Ancak milletvekillerinin sorularını yanıtlamak için Lam’in meclise geri dönmesiyle kaos yeniden patlak verdi. Güvenlik güçleri, sloganlar atıp bağıran muhalif milletvekillerini tek tek salonun dışına çıkardı.

Pekin destekçileri komitesi tarafından atanan Carrie Lam, Hong Kong’taki krize son vermek konusunda ciddi zorluklarla karşı karşıya geldi. Lam'ın çarşamba günkü konuşması ise dört ay süren protestolarının ardından kalpleri kazanma girişimi olarak tanımlandı.

Çözüme giden yolda pek bir şey yapmadığı için müttefikleri tarafından bile eleştirilen Lam, krize çözüm sunmak yerine ekonomiye odaklanarak yüksek emlak fiyatlarından mustarip şehirde konut ve arsa arzını arttırma sözü verdi. Bununla beraber, yalnızca şiddetin protestocular tarafından sona erdirilmesinin ardından ilerleme sağlanabileceğini ifade etti. Protestocular ise polis eylemlerinde bağımsız soruşturmalar yapılması, 2 bin 500 civarındaki tutuklular için af çıkartılması ve bağımsız seçimler yapılması talepleri karşılanmadıkça protestolara son vermeyeceklerini ifade etti. Lam ve Pekin, bu talepleri defalarca reddetti.

Hong Kong, son zamanların en kötü siyasi tablosuyla karşı karşıya. Milyonlarca kişi, Hong Kong’un bağımsız bir yargı sisteminin olmasına rağmen suçluların anakarada yargılanmalarını onaylayıp Çin’e iade edilmelerini kapsayan yasa tasarısının protesto ederek Haziran ayında sokaklara döküldü. Pekin ve Carrie Lam’in sert bir tutum izlemesiyle protestolar demokrasi taleplerine dönüşüp daha da şiddetlendi. Protestocular molotof kokteyli ve taş kullanırken polis ise çok miktarda göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve hatta bazı durumlarda canlı mermiler kullandı.

Uğradığı saldırı sonrası hastanede tedavi altına alınan Sivil İnsan Hakları Cephesi (CHRF) organizatörü Jimmy Sham, Facebook adresinde paylaştığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Ulaşmak istediğimiz beş talep için barışçıl ve rasyonel bir şekilde savaşmaya devam edeceğim.”

Editörün Seçimi

Multimedya