Fas Kralı, gazeteci Raissouni'yi affetti

Fas Kralı, gazeteci Raissouni'yi affetti

Perşembe, 17 Ekim, 2019 - 14:30
Fas Kralı 6.Muhammed
Rabat/Şarku’l Avsat
Fas Kralı 6. Muhammed, gazeteci Hacer Raissouni ve beraberindeki kişilerin serbest bırakılması için kraliyet affı çıkardı.

Adalet Bakanı Muhammed bin Abdulkadir, Fas Kralı’nın gazeteci Hacer Raissouni, nişanlısı ve olayın takipçisi olan sağlık personeli için kraliyet affı çıkardığını söyledi.

Bakan kararı, Rabat’ta düzenlenen ve Adalet Bakanlığı’nın ev sahipliği yaptığı Marakeş Uluslararası Adalet Konferansı sırasında gerçekleşen basın toplantısında duyurdu.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kraliyet affının, “Kral 6. Muhammed’in şefkat ver merhameti çerçevesinde” çıkarıldığı, şeriat ve yasalara göre “aile kurmayı amaçlayan iki yetişkinin geleceğini koruma” konusu sebebiyle verildiği aktarıldı.

Açıklamada, Fas Kralı’nın çıkardığı affın yalnızca gazeteci Raissouni’yi kapsamadığı, beraberindeki diğer kişileri de kapsadığı vurgulandı.

Rabat Mahkemesi, 30 Eylül’de Hacer Raissouni ve Sudanlı nişanlısını kürtaj suçlaması nedeniyle bir yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme kürtajı gerçekleştirilen Dr. Muhammed Cemal’i ise 2 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Öte yandan kürtaj suçlamasında 2 hapishane çalışanlarından birine 8 ay, diğerine ise bir yıl ertelenmiş hapis cezasının yanı sıra 500 dirhem para cezası verildi.

Hacer Raissouni olayı sosyal medyada büyük tartışmalara yol açmıştı. Uluslararası insan hakları örgütleri ve kadın dernekleri sanıklar ile dayanışma içerisinde olduklarını açıklarken, yaşanılan şeyleri ise “hakaret” sayarak eleştirilerde bulundu. Ancak Cumhuriyet Savcılığı, Rissouni’nin tutuklanmasının gazetecilik mesleği ile hiçbir ilgisi olmadığını, kürtaj yaptırdığının tıbbi olarak kanıtlandığını açıkladı. Gazeteci savunmasında davasının siyasi nitelik taşıdığını belirtirken, kürtaj olduğu suçlamalarını ise reddetti.

Editörün Seçimi

Multimedya