Yüzlerce Suriyeli Kürt, Irak'a geçiş yapıyor

Yüzlerce Suriyeli Kürt, Irak'a geçiş yapıyor

Perşembe, 17 Ekim, 2019 - 13:15
Erbil/Şarku’l Avsat
Son dört gün içerisinde 500 Suriyeli Kürt Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirilen Türk harekatından kaçarak, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) gitti.

AFP’ye açıklamalarda bulunan bir yetkili, ailelerin 2014 yılında DEAŞ’ın işgali ile yerinden edilmiş milyonlarca kişi için güvenli bir liman olan Suriye sınırındaki Duhok şehrindeki kampa gittiklerini belirtti. Yetkili açıklamasında mültecilerin birkaç grup halinde bölgeye ulaştığı bilgisini verdi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, Türkiye’nin bir hafta önce Suriye’nin kuzeyinde DEAŞ unsurları ile savaşan ve batılı ülkelerin müttefiki olan YPG’ye yönelik askeri operasyonun başlamasından bu yana alarm durumuna geçildiğini bildirdi. Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından geçen cumartesi akşamı yapılan açıklamada Suriye’nin kuzeydoğusundaki harekattan kaçan 182 Suriyeli Kürtün IKYB’ye geçtiği aktarıldı.

Duhok’un insani yardım işleri şefi İsmail Ahmed, söz konusu kişilerin önceleri Kürdistan bölgesinde ikamet ettiklerini, harekat öncesi ailelerini ziyaret ettiklerini bugün ise geri dönmeye başladıklarını belirtti.

Dün bir taraftan Suriye ordusu ve Kürt güçleri ile Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki harekâtına destek veren gruplar arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Kürt güçleri, Menbiç ve Ayn İsa da dahil olmak üzere Suriye’nin kuzeyindeki Türk ordusuna ve müttefiklerinin kontrol altına aldığı bölgelerde operasyona karşı koymaları için Suriye ordusuna konuşlanma çağrısı yaptı.

Harekat, sınır şeridi 120 kilometre olan alanda bir hafta önce başlatıldı.

Musul’un batısındaki Ninova ilinden bir güvenlik kaynağı, DEAŞ unsurları tarafından beş kişinin öldürüldüğünü açıkladı. Musul Polis Şefi Ahmed el-Abidi, DEAŞ unsurlarının Musul’ın batısındaki el-Baac’daki bir eve baskın düzenlediğini, 7 yaşında bir çocuğu olan aileyi katledip kaçtıklarını söyledi.

Açıklamada DEAŞ unsularının kaçmadan önce yaşlı bir adam ve erkek kardeşini de katlettiğini aktardı. Yetkili, güvenlik güçlerinin olay ile ilgili inceleme yaptığını, cesetlerin adli tıbba gönderildiğini ve soruşturma açıldığını kaydetti.

DEAŞ unsurları Ninova’nın batısındaki bölgelerde Irak güvenlik güçlerine ve sivillere yönelik saldırılarını sürdürüyor.

Editörün Seçimi

Multimedya