Fetih Hareketi'nin başkanlık için tek adayı Mahmud Abbas

Fetih Hareketi'nin başkanlık için tek adayı Mahmud Abbas

Perşembe, 17 Ekim, 2019 - 11:00
Filistin-Avrupa Yüksek Öğretim İşbirliği faaliyetleri dün Ramallah’ta Filistin Başbakanı’nın katılımıyla başladı (WAFA)
Ramallah/Şarku’l Avsat
Fetih Hareketi Merkez Komite Üyesi Hüseyin eş-Şeyh, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Fetih Hareketi’nin Filistin devlet başkanlığı için tek adayı olduğunu söyledi. Şeyh, Abbas’ın Seçim Komisyonu’nun çalışmalarını tamamlanmasının ardından genel ve devlet başkanlığı seçimlerinin tarihlerinin açıklanacağını kaydetti.

Şeyh, bu açıklamalarıyla Fetih Hareketi içinde başkanlığa aday olmayı düşünenlerin önünü kesmek istediği belirtiliyor. Çünkü hareketin içinde kendilerini yaşı iyice ilerleyen Abbas’a alternatif olarak sunmak isteyenler bulunuyor. Ancak bu sorun hareket içinde hala çözülebilmiş değil.

Abbas, Fetih Hareketi Başkan Yardımcısı Mahmud el-Alul’u Fetih Hareketi liderliğine vekil olarak atamıştı. Fakat görevi halefine bırakmaya hazır olup olmadığı henüz belli değil. Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, Abbas'ın halefliği sorununun henüz hareketin içinde çözülemediğini belirttiler.

Parti iç toplantılar devam ediyor

Öte yandan Mahmmud Abbas genel seçimlerin yapılması niyetini açıklamasının ardından Kudüs ve Gazze'de karmaşık durumlarla karşı karşıya kalındığı düşünülen bu seçimler için bir yol haritası hazırlamak üzere bir dizi iç toplantı başlattı.

Fetih Hareketi, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde kimin iktidar olacağına dair yaşanan bölünmeye son verecek seçimler yapmak istiyor. Ancak Gazze Şeridi’ni kontrol eden Hamas dahil olmak üzere Filistinli grupların muhalefetiyle karşı karşıya kalan hareket, seçimlerin genel bir fikir birliği içinde olmasını ve uzlaşmanın başlangıcı değil, sonuçlarından biri olmasını istiyor. Bununla birlikte Kudüs’ü Filistin Devleti’nin ebedi başkenti olduğunu söyleyen Fetih Hareketi,  İsrail’in Kudüs'te seçim faaliyetleri yapılmasına izin verebileceğini düşünmüyor.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, anlaşmazlıkların üstesinden gelebilmek için, Filistin Seçim Komisyonu Başkanı Hanna Nasır’dan Devlet Başkanlığı tarafından takip edilmek üzere genel seçim hazırlıklarının başlamasını istedi. Aynı şekilde Abbas, Nasır’dan genel seçimlere hazırlanmak için siyasi güçler, partiler ve ilgili tüm taraflarla derhal temasların başlatılmasını talep etti. Abbas, bu temasların yürürlükteki yasa ve düzenlemelere uygun olarak başkanlık seçimlerinden birkaç ay sonra yapılması gerektiğini vurguladı.

Konuyla ilgili kararını açıklamadan önce, Hamas ve İsrail'in tutumuyla ilgili güvence almak isteyen Abbas, ayrıca Kudüs veya Gazze'deki seçimlerin yapılmasına izin verilmemesi durumunda ortaya koyulabilecek alternatif seçenekleri de değerlendiriyor. Batı Şeria'daki gruplarla istişarelere başlayan Seçim Komisyonu, bu hafta Gazze Şeridi’ne de geçecek.

Seçim Komisyonu Başkanı Nasır, seçimlerin yapılabilmesi için Komisyon tarafından yapılan teknik hazırlıklara ve Devlet Başkanı Abbas’ın başkanlık seçimlerinin ardından genel seçimlerin yapılması için verdiği talimatlara ilişkin toplantıda katılımcılara brifing verdi. Nasır, Komisyon’un endişeleri ve seçimlere mümkün olan en geniş katılımın sağlanmasındaki rolleri çerçevesinde sivil toplum kuruluşları ve gruplarla bir araya geldiği toplantının bu çevrelerin Kudüs, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da yapılacak seçimlerle ilgili tutumlarını ve düşüncelerini dinlemeyi hedeflediğine işaret etti.

Dahlan, Abbas’ın adaylığına karşı çıkıyor

Öte yandan Fetih Hareketi içerisindeki üst düzey isimlerden hiç biri, Mahmud Abbas’ın yeniden adaylığını duyurup duyurmayacağına dair açıklama yapmazken Fetih’ten uzaklaştırılan Demokratik Reform Hareketi lideri Muhammed Dahlan, Abbas’ın adaylığına karşı çıktı. Dahlan, Abbas’ın yaşı ve sağlığının gelecek yıllarda başkanlık görevini yürütmesini zorlaştıracağını söyledi.

Dahlan, ofisi tarafından yayınlanan açıklamasında, “Fetih kısır değil, güçlü bir harekettir. Demokratik yollarla tüm bu tehlikeli ve ağır işler için yeni bir lider seçilebilir” ifadelerini kullandı. Dahlan, Abbas’ın işgalcilerin ihtiyaç duyduğu teslimiyet halinin ve mevcut durumun sürmesinin yanı sıra Filistinlilerin bölünerek yönetilmeye devam etmesi için yeniden aday olmaya cesaretlendirildiğini düşünüyor.

Bunun Abbas ve çevresindeki az sayıda kişinin uzak durmaya çalıştıkları bir gerçek olduğuna dikkati çeken Dahlan, “Siyasi, milli, idari ve mali performanstaki bir dizi tekrarlanan başarısızlıktan sonra yeniden deneme yapılması hiçbir şekilde kabul edilemez. Filistin milli hareketinin, ulusal kurumların halkımıza uygun bir şekilde yeniden inşasını ve haklı olduğumuz risklerin büyüklüğünü belirleyen kapsamlı bir incelemeye ve derin değişikliklere ihtiyaç duyduğunu açıkça ilan ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Abbas'ın eski bir müttefiki olan Dahlan, Batı Şeria ve Gazze'de Fetih Hareketi’ne yakınlığı ile bilinen kişilerin desteğini aldı.  Dahlan’ın bu aşamadan sonra ne kadar etkili olacağı merak konusu.

Tüm taraflar seçim yapılmasını desteklese de, mevcut anlaşmazlıklar bu konuda şüphe uyandırıyor. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yönetim Kurulu Üyesi ve Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi (FDHKC) Siyasi Büro Üyesi Taysir Halid yaptığı değerlendirmede, “Seçimleri veya başkalarını takip etmek için komisyonlar kurulması zaman kaybıdır. Bazılarının geçtiğimiz yıllarda, özellikle de son iki yılda edindiğimiz tecrübeleri yeniden denemelerini önermiyoruz. Bu durum, (FKÖ’ye bağlı) Filistin Merkez Konseyi’nin 2018 yılı Ağustos ayı ortalarında yapılan toplantısında çıkan 20 komisyon ya da geçtiğimiz Temmuz ayı sonlarında İsrail’le imzalanan anlaşmaların askıya alınmasının kararlaştırıldığı toplantının ardından kurulan komisyon gibi boşa vakit kaybetmeye neden olur. Bunlar ve diğer komisyonlar, komisyonların oluşumu ve çalışmaları konusundaki kötü tecrübemizi ortaya koyuyor. Yaygın bir söz vardır; ‘İyi bir fikri öldürmek istiyorsan onu komisyonlara gönder’ diye. Bu tür çalışmalar, özellikle vatandaşların seçimlere katılımı da dahil olmak üzere çeşitli düzeylerdeki demokratik haklar açısından bir kenara bırakılmalıdır. Filistinlilerin yıllardır mahrum bırakıldığı demokratik hakları, sahiplerine verilmeli” diye konuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya