BM Yemen Temsilcisi Riyad’da

BM Yemen Temsilcisi Riyad’da

Perşembe, 17 Ekim, 2019 - 10:45
Londra/Bedr el-Kahtani
Birleşmiş Milletler’in (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in bu defa Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad’a getirdiği çanta, krizdeki iki ana aktörle buluştuğu mekik turlarında kendisine genelde eşlik eden çanta olmayacakmış gibi duruyor.

Özel Temsilcinin, Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında video konferans aracılığıyla brifing vermesi beklenirken, Riyad ziyareti sırasında Yemenli taraflarla da görüşmelerde bulunacak.

Bugün gerçekleşecek toplantı eşsiz bir yapıya sahip olacak. Öyle ki BM’nin Mart 2019’dan beri krizleri çözmek için yürüttüğü çabalardan bu yana Griffiths, Cenevre hariç Amman’daki ofisi dışından asla brifing vermedi. Aynı şekilde Cidde Anlaşması’nın dolaylı istişarelerindeki muhataplardan gelen olumlu sinyaller, gözlemcileri iyimser olmaya itti.

Geçen yılın sonunda imkansız bir şekilde doğan Stockholm Anlaşması kapsamındaki yorucu çabaları yansıtan Hudeyde Anlaşması ve detaylar mozaiğiyle ilgili her şey de temsilcinin brifingi sırasında masada olacak. Son gelişmeler arasında “yeni General Abhijit Guha’nın Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesi’ne atanması ve ateşkesin sağlanması için tarafların katılımı ile ilk kez ortak operasyon odası kurulması” yer alıyor. Gözlemcilere göre, anlaşmanın oldukça yavaş ilerlemesi yeni bir şey değil, savaş durumunun en kötü şekilde iyileşme göstermesi, eskisinden daha iyi olacak.

Cidde Anlaşması istişarelerindeki taraflar, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a ulaştı. Diyalog sürecinde Cidde’de bulunduktan sonra Suudi hükümetin Riyad’daki daimi merkezine dönmesiyle birlikte süreç, ağırlıklı olarak teknik sayılıyor. Durum, Özel Temsilcinin yakında ilan edilecek anlaşmanın imza törenine katılacaklar arasında yer alması önerisiyle aynı zamana denk geldi. Ancak Griffiths’in bürosundan resmi bir kaynak, Özel Temsilcinin imza törenine katılmaya davet edilmediğini belirtti. Diğer kaynaklar ise davetlerin henüz yapılmadığını söylerken, Griffiths’e de davet gönderileceğine dikkati çekti.

Anlaşmanın nihai şekline dayanarak, Özel Temsilcisinin bu meselede kaydedilen ilerlemeyi de brifingi sırasında ele alabileceği ifade edildi. Özellikle de Yemen meselesiyle ilgilenenler, anlaşmanın kriz hususunda niteliksel bir sıçrama oluşturacağı konusunda hemfikirler. Bir sonraki aşamada ise Yemen’in iç cephesinin birleşmesini ve bir araya gelmesini amaçlayan çözümler üretileceği aktarıldı.

Diğer bazı meseleler de Özel Temsilcinin gündeminde bulunacak. Bu çerçevede belki de en dikkat çeken konu, insani yardım meselesi olacak. Bunun yanı sıra kaçırılanların ve tutuklulukların serbest bırakılması da masada yer alacak. Aynı şekilde Martin Griffiths’in, İsveç Anlaşması’nın mahkumların serbest bırakılması hususundaki en güvenli ve başarılı yol olduğunu kabul ederek, Husilerin tek taraflı olarak başlattığı girişimlere de değinebileceği kaydedildi.

Editörün Seçimi

Multimedya