Erdoğan ve Putin yakın zamanda bir görüşme gerçekleştirecek

Erdoğan ve Putin yakın zamanda bir görüşme gerçekleştirecek

Perşembe, 17 Ekim, 2019 - 11:00
Moskova/Raid Ceber
Moskova yönetimi, Türk ve ABD’li taraflar arasındaki temasların yoğunlaştığı bir dönemde Suriye'nin kuzeyinde attığı adımlara hız verdi. Kremlin tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ay sonundan önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Suriye ile ilgili dosyaları ele almak üzere Moskova’ya ziyarette bulunacağı bildirildi. Ayrıca Türkiye’nin güvenliğini güvence altına alma hakkı olduğu vurgulandı. Ancak gerçekleştirilen harekatın Türklerin güvenliği ile ilgili gereklilikleriyle orantılı olmasının umulduğu vurgulandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov yaptığı açıklamada Moskova’nın Türkiye ile temas hatlarına yakın bir şekilde konumlandırılmış olan Suriye’nin rejim kuvvetleri arasında bir sürtüşme yaşanmamasını garanti etmek için çalışacağını ifade etti. Kremlin’in Ankara’nın güvenliğini koruma altına almak için gerekli tedbirleri alma hakkının varlığını vurgulaması, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye temsilcisi Alexander Lavrentiev’in geçen salı günü yaptığı sert açıklamasını yumuşattı. Lavrentiev söz konusu açıklamada Moskova’nın Suriye’deki askeri operasyonu kesinlikle onaylamadığını söylemişti.

Türkiye’nin güvenliğini koruma hakkı olduğunu vurgulayan Peskov da bu harekâtın ülkedeki siyasi yerleşime engel olmaması ve zarar vermemesini umduğunu dile getirdi. Peskov’un gazetecilerin Türk harekatının ne zaman bitmesini beklediklerine dair sorulara cevap vermekten kaçınması da dikkatten kaçmadı. Kremlin Sözcüsü konuya ilişkin olarak “Burada herhangi bir zaman dilimi hakkında konuşmak zor. Ekleyecek başka bir şeyim yok” dedi.

Bu ifadeler, daha önce Ankara’nın çatışma alanını genişletmemeyi taahhüt etmesi halinde Moskova’nın Türk askeri operasyonuna karşı çıkmayacağını belirten Rus kaynakların iddialarını doğrular nitelikte. Bunun geniş çaplı bir savaşa dönüşmesinin Moskova destekli siyasi sürece zarar verebileceği kaydediliyor. Moskova ayrıca bir çöküş yaşanmaması için sürecin hızlandırılmasını da destekliyor.

Erdoğan ve Putin geçen salı günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bu Türk harekatının başlamasından bu yana iki lider arasındaki ilk görüşme oldu. Söz konusu görüşmede, Erdoğan’ın ay sonundan önce Suriye ile ilgili meseleleri ele almak üzere Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştirmesine karar verildi. Kremlin’den yapılan açıklamada iki liderin bu görüşmede Suriye’nin toprak bütünlüğüne vurgu yaptığı ifade edildi. Ayrıca Suriye ve Türk ordusu arasındaki herhangi bir çatışmayı önlemenin gerekliliğine vurgu yapıldığı belirtildi.

Peskov yaptığı açıklamada Erdoğan ve Putin’in Suriye’deki siyasi çözüm sürecinin sürdürülmesi ve Anayasa Komitesi’nin bu ayın sonunda Cenevre’de toplanması için düzenlemeler yapılmasının önemi konusunda hemfikir olduğunu söyledi. Şarku'l Avsat’a konuşan bir kaynak ise Moskova’nın Ankara’ya önümüzdeki günlerde Türk askeri harekatının hedeflediği görevleri, şu iki önemli gelişmeyi göz önünde bulundurarak tamamlama fırsatı verdiğini aktardı:

Bunlardan ilki, Suriye ordusunun varlığının sınır bölgelerinde genişlemesine yol açan Şam ve Kürtler arasındaki anlaşmalar. İkincisi ise Moskova tarafından açıklanan, Ankara ile Şam arasındaki iletişim kanallarının güçlendirilmesi. Kaynak, Moskova’nın Şam ile Ankara arasında tam güvenlik iş birliğini ilerletmek için istikrarlı bir mekanizma kurulmasına karar verdiğini belirtti. Suriye lideri Beşşar Esed’in Danışmanı Buseyne Şaban’ın dün Rus basınına yaptığı açıklamada, Moskova’nın önümüzdeki dönemde Soçi'de Suriye ve Türkiye arasında güvenlik toplantısı düzenlemek için çalıştığını söylemesi dikkat çekti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün yaptığı açıklamada Moskova’nın Şam ve Kürtler arasında yapılan son anlaşmanın uygulanmasını ve iki ülkenin güvenliğinin sağlanması için Suriye ve Türkiye arasında ortak sınırda güvenlik iş birliğini teşvik edeceğini söylemişti. Ülkesinin uluslararası hukuk ve Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları çerçevesinde faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Lavrov ayrıca Şam ve Kürtler arasındaki anlaşmaların uygulanmasını sağlamak ve diyalog yoluyla bir çözüm getirmek için çabaladıklarına dikkat çekti. Bu diyaloğun elle tutulur sonuçlar vermeye başladığını bildirdi.

Lavrov ayrıca DEAŞ savaşçılarının askeri harekat sahnesinden kaçması sorununa da dikkat çekerek, Avrupa ülkelerinin son dönemlerde Suriye'deki uluslararası terör saflarında savaşan vatandaşlarını geri almamak için çeşitli yollara başvurduklarının altını çizdi. Potansiyel teröristlere vatandaşlık sunan devletlerin hesap vermesi gerektiğini vurgulayan Rus Bakan açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Libya, Kuzey Afrika’daki teröristlerin birçok ülke ve kıtaya taşınması açısından büyük bir üs olma riski oluşturuyor. Libyalı taraflar arasında süregelen şiddetli çatışmalar, bu ülkede bir güvenlik boşluğunun ortaya çıkmasına ve bu durumun devam etmesine neden oldu. Bu, savaşçıların Irak ve Suriye’den geri çekilmesine dair planları güçlendiriyor.” 

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Bakan Sergey Şoygu’nun ABD’li mevkidaşı Mark Esper ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Suriye’deki durumu ele aldığı belirtildi. Açıklamada, iki bakan arasındaki görüşmede ortak ilgi konularının Suriye’deki durum çerçevesinde ele alındığı ifade edildi. Yapılan yorumlar söz konusu görüşmenin Rusya’nın askeri olarak Türk ve ABD’li taraflarla temaslarını yoğunlaştırdığı bir dönemde gerçekleştirmesinin dikkat çekici olduğu yönünde.

Şoygu, geçen pazartesi günü de Türk mevkidaşı Hulusi Akar ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov, Türk ve ABD’li mevkidaşları Orgeneral Yaşar Güler ve Orgeneral Mark Milley ile görüşmelerde bulunmuştu.

Moskova görüşmelerin ayrıntılarına dair bilgi vermese de Suriye'deki Rusya Uzlaşma Merkezi daha sonra Suriye’deki Rus liderliğinin ABD kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesini sağlamak için gerekli tedbirleri almak üzere Şam hükümeti ile iş birliği içinde çalıştığını açıkladı. Rusya Uzlaşma Merkezi Başkanı Alexey Bakin, ABD askeri birimlerinin Suriye’nin kuzeydoğusundan çekilmeye devam ettiğini söyledi. ABD ordusunun Halep kırsalındaki Menbiç çevresinde bulunan Dadat ve Umm Meyal’deki toplanma noktalarından çekilerek Suriye-Irak sınırına gittiklerini ifade etti. Ayrıca, Suriye hükümeti ve Rus gücünün liderliğinin yabancı ülke güçlerinin üyelerinin geri çekilmesini sağlamak için gerekli tüm önlemleri aldığını kaydetti. Bakin açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“ABD ve müttefikleri tarafından Uluslararası Koalisyon'da kontrol edilen alanların sakinlerine, yabancı kuvvetlerin askerlerine veya müttefik oluşumlara karşı her türlü düşmanca davranıştan kaçınmaları çağrısında bulunduk.”

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun Menbiç ve Tabka bölgesinde bin 30 kilometrekare alan ve ülkenin kuzeydoğusundaki önemli tesisler üzerinde kontrol sağladığını duyurdu.

Bakanlık tarafından resmi internet sitesinde Suriye’nin kuzeydoğusundaki saha koşullarını gösteren yeni bir harita da yayınlandı. Haritada iki elektrik santraline ek olarak Menbiç ve Tabka’daki askeri havaalanında rejim güçlerinin konuşlandırılması göze çarpıyor. Söz konusu elektrik santrallerinin bir Tabka’da, diğeri Rakka’nın batısında yer alıyor. Ayrıca Fırat Nehri boyunca uzanan bölgede 3 köprüde de rejim güçlerinin konuşlandırıldığı görünüyor.

Editörün Seçimi

Multimedya