Irak'ta 61 üst düzey yetkili görevden alındı

Irak'ta 61 üst düzey yetkili görevden alındı

Perşembe, 17 Ekim, 2019 - 09:15
Bağdat/Fadıl el-Neşmi

Irak’ta yetkililer, büyük halk protestolarının patlak vermesinin ardından, son 16 yıldır yapılan yolsuzluklarla mücadelede, ciddi adımlar atma konusunda kararlı görünmek istiyor.

Irak hükümeti, bu ayın başında patlak veren ve 100'den fazla kişinin ölmesine, binlerce kişinin de yaralanmasına yol açan protestoların ardından bakanlıklar ve farklı devlet kurumlarındaki 61 yetkiliyi görevden aldı. 

Ancak Şarku’l Avsat’a konuşan bir hükümet kaynağı, “Başbakan, halk protestolarının ardından reform için çalışıyor” dedi.

Eski Ulaştırma Bakanı ve Hukuk Devleti Koalisyonu’na üye milletvekili Kazım Fincan el-Hamami, görevden alınan bazı isimlerin bir süre önce görevi kendilerinin bıraktıklarını dile getirdi.

El-Hamimi, Irak hükümetinin görevi kendisi bırakan isimleri görevden alınanların yer aldığı 61 kişilik listeye dahil etmesini eleştirdi.
Yolsuzlukla Mücadele Merkez Ceza Mahkemesi kuruluyor

Öte yandan Irak Yüksek Yargı Konseyi, yolsuzlukla suçlanan görevlilerin davalarının görülmesi için ‘Yolsuzlukla Mücadele Merkez Ceza Mahkemesi’ kurulmasına karar verdi.

Üst düzey bir yargı kaynağı ise yeni mahkemenin, yolsuzlukla mücadele etmemekle suçlanan Yargı Konseyi ile olan ilişkileri de dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı yolsuzluk dosyasının ele alınmasına katkıda bulunmayacağını söyledi.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynak, “Başbakan, Saddam mahkemesi ve eski rejimin sembollerinin yargılandığı yolsuzluk davalarına benzeyen davalara bakacak özel ve bağımsız bir ceza mahkemesi kurmak istiyor. Başbakan, herhangi bir tarafa ait olmayan, konusunda uzman bir mahkeme dışında yolsuzlukla mücadeleye yönelik bir çözüm bulunmadığına inanıyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya