Çin'de 2 ABD vatandaşı gözaltına alındı

Çin'de 2 ABD vatandaşı gözaltına alındı

Perşembe, 17 Ekim, 2019 - 09:00
Washington’daki ABD Dışişleri Bakanlığı binası (AFP)
Pekin-Washington/Şarku’l Avsat
ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, iki ABD vatandaşının Çin’in doğusundaki Jiangsu eyaletinde gözaltına alındığı belirtildi. Bakanlık, söz konusu kişilerin gözaltına alınma nedeni hakkında bilgi vermedi.

AFP’nin haberine göre Bakanlık yetkilisi, “Çin’in Jiangsu eyaletinde iki ABD vatandaşının gözaltına alındığını ve haklarında bazı suçlamalar yöneltildiğini öğrendik” dedi.

Yetkili, gözaltına alınanların isimlerinin Jacob Harlan ve Alyssa Petersen olduğunu söyledi.

Peterson’ın Çin’de İngilizce eğitimi veren öğretmenleri çatısında toplayan, ABD merkezli China Horizons adlı bir şirketin direktörü olduğu öğrenildi.

Şirketin resmi Facebook hesabı üzerinden 12 Ekim’de yapılan açıklamada, Peterson ve şirket sahibi Jacob Harlan’ın 13 gündür gözaltında olduğu bilgisi verilerek, “Haklarında gerçek olmayan suçlamalar yöneltildi. Aylarca gözaltında kalabilirler” denildi.

Açıklamada, 27 Eylül’de gözaltına alınan Peterson’ın ‘insanların sınırı yasa dışı geçmesine yardımcı olmakla’ suçlandığı belirtildi.

Beş çocuk babası olan Harlan’ın ise 28 Eylül’de Jiangsu’daki bir otelde yanında 8 yaşındaki kızı varken gözaltına alındığı ve kızının ABD’ye iade edildiği bildirildi.

Editörün Seçimi

Multimedya