Kral Selman’dan Kuveyt Emiri'ne 'geçmiş olsun' telefonu

Kral Selman’dan Kuveyt Emiri'ne 'geçmiş olsun' telefonu

Perşembe, 17 Ekim, 2019 - 07:30
Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ülkesine döndü (KUNA)
Kuveyt/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, rahatsızlığı nedeniyle gittiği ABD’den ülkesine dönen Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ı arayarak geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Başarılı geçen ameliyatın ardından Şeyh Sabah’ın ülkesine dönmesinden mutlu olduğunu ifade eden Kral Selman, Kuveyt Emiri’ne “sağlıklı uzun ömürler” temennisinde bulundu.

Öte yandan Kuveytliler, bir buçuk aydan uzun bir süredir ABD’de tedavi gören Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın ülkeye dönüşünü kutladı.

Şeyh Sabah, ülkesine döndükten sonra kendisini karşılayan coşkulu kalabalığı selamlayarak bu içten karşılamadan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Kuveyt Haber Ajansı’nda (KUNA) yer alan habere göre Şeyh Sabah, “kendisini arayan ülke liderlerine ilgilerinden ve iyi dileklerinden ötürü teşekkürlerini” iletti.

Kuveyt’te Şeyh Sabah’ın dönüşü münasebetiyle dün akşam Souk Al-Mubarakiya’da kutlamalar düzenlendi. Kuveyt İçişleri Bakanlığı, Emir’in dönüşü vesilesiyle disiplin cezası alan tüm polislerin affedildiğini açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı Şeyh Halid el-Cerrah es-Sabah’ın, serbest bırakma kararının Emir’in ülkesine dönmesinden kaynaklı olduğu belirtildi.

Ağustos ayının ortalarında hastaneye kaldırılan Şeyh Sabah, Eylül ayı başlarında özel bir ziyaretle ABD'ye gitmiş, ABD Başkanı Donald Trump ile 12 Eylül'de Beyaz Saray'da planlanan görüşmesi ise bu nedenden ötürü ertelenmişti. Kuveyt Emirlik Divanı İşleri Bakanı Şeyh Ali Cerrah, ABD’ye resmi ziyaret gerçekleştiren Kuveyt Emiri’nin rutin sağlık kontrollerini tamamlamak için hastanede bulunduğunu açıklamış, bu nedenle Emir ile Trump arasında gerçekleştirilmesi planlanan görüşmenin daha sonra belirlenecek bir tarihe ertelendiğini aktarmıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya