Türkiye'nin operasyonu yerinden edilmiş Suriyelilerin tercihlerini zorlaştırıyor

Türkiye'nin operasyonu yerinden edilmiş Suriyelilerin tercihlerini zorlaştırıyor

Çarşamba, 16 Ekim, 2019 - 15:00
Rasulayn şehrinden yükselen dumanlar (AFP)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Türkiye’nin askeri operasyonu nedeniyle Suriye’nin kuzeyindeki evini terk etmek zorunda kalan Kürt bir baba hasta çocuğu için endişelenirken, ABD’yi bölgedeki Kürtlere ihanet etmekle suçladı.

Acid Meşmeş, ağır hasta olan çocuğuna yemek veya çocuk bezi bulmakta başarısız olmasının ardından geçtiğimiz Pazartesi günü Kürt nüfusun yoğunlukta olduğu Kobani’den kaçtı.

Reuters’a Menbiç şehrinden telefonla demeç veren Meşmeş (29), “Tüm doktorlar kaçtı. Kaçıyoruz ama nereye gideceğimizi bilmiyoruz” dedi.

Bölgedeki Türk askeri harekatını ‘felaket’ olarak nitelendiren Meşmeş,  Washington’u, Suriye’nin kuzeydoğundaki Kürt grupları terk ederek bölgeyi Türk askerlerinin insafına bıraktığı için eleştirdi.

Kobanili baba, “ABD’liler bizim için hiçbir şey yapamadı. Bu, Suriye kuzeydoğusuna ve Kürt halkına bir ihanetti. Bizi iki taraf arasında bıraktılar.

Meşmeş ve ailesi, süren çatışmaların arasında, Suriye'nin kuzeyindeki savaş alanında hızla değişen rekabet ve ittifakın sonucunu görmek için çaresizce bekliyor.

Savaştan sekiz yıldan fazla bir süre sonra Suriye'nin haritası tekrar çizilirken, Washington’un askerlerini bölgeden çekme kararının ardından, Kürtler, Türkiye’nin operasyonuna karşı kendilerini korumak için Suriye rejim güçleri ve müttefiki Rusya'yı bölgelerine girmeye davet etti.

Suriye rejimin buraya konuşlanması, YPG ve yerel müttefikleri tarafından özerklik dayatılan alanın kaderi hakkında sorular ortaya koyuyor.

Meşmeş, zemindeki yeni gerçekliğin, zorunlu askerlik hizmetinden kaçan veya hükümetin aradığı Kürt eylemciler için bir tehdit oluşturacağına dikkat çekerek, “Suriyeli olmaktan gurur duyuyorum. Suriye hükümetini tercih ediyorum ancak bu, son sekiz yılda inşa edilen hakları ve hayalleri zayıflatabilir” yorumunda bulundu.

Rakka şehrinde yaşayan genç bir Suriyeli ise evinde saklanarak, Suriye rejim güçlerinin geri dönebileceği korkusuyla konuyla ilgili haberleri takip etmeye devam etti.

İsminin gizli kalması koşuluyla konuşan muhalif bir aktivist olan genç Suriyeli, “Korku içinde yaşıyorum. Geceleri uyuyamıyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum” dedi.

Genç aktivist, savaşın başından bu yana muhalifler, DEAŞ ve YPG’nin kontrol sağladığı alanlardaki evini terk etmedi. Ancak şimdi Esed rejimi karşıtı eylemcileri nedeniyle Suriye rejiminin buraya geri dönmesinden korkuyor.

Kürt liderler, Şam ile anlaşmanın sadece sınırdaki birliklerin konuşlandırılmasını içerdiğini söylerken, Suriye hükümetinden resmi bir yorum yapılmadı.

Ancak, Suriyeli aktivist ile Rakka'nın diğer bir sakini, Kürt kuvvetlerinin Şam'la bir anlaşma imzalayıp Rakka kentini teslim etmesinden endişe duyduklarını dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya