Şebve Valisi: Suudi Arabistan, meşru kurumların korunmasında olumlu bir rol oynadı

Şebve Valisi: Suudi Arabistan, meşru kurumların korunmasında olumlu bir rol oynadı

Çarşamba, 16 Ekim, 2019 - 13:00
Şebve Valisi Muhammed Bin Adyo (Fotoğraf: Salih el-Ğanam)
Riyad/Abdulhadi Habtur
Yemen’in Şebve valisi Muhammed Bin Adyo, Suudi Arabistan’ın durumun gerçekliğini kontrol etmek ve yerel otoriteyi desteklemek için bir askeri tabur göndererek, bölgenin tanık olduğu son olaylar sırasında Yemen kurumlarının meşruiyetinin korunmasında olumlu bir rol oynadığını açıkladı.

Bin Adyo, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Şebve’nin tanık olduğu olayları “fitne” olarak nitelerken, bu olayların kazananı ve kaybedeni olmadığını ifade etti. Şebve valisi, tüm siyasi ve toplumsal bileşenlere de tüm meseleleri diyalog aracılığıyla ele alma çağrısında bulundu. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a yönelik 3 günlük ziyareti sırasında Vali, Güney Geçiş Konseyi güçleriyle savaştan önceki son saatlerin ayrıntılarını ele aldı.

Güney Geçiş Konseyi kuvvetlerinin girişimlerinin geçici başkent Aden, ardından Abyan ve civar bölgelere kadar yayıldığını belirten Şebve valisi, “Geçen 9 ay boyunca Geçiş Konseyi’yle iyi bir koordinasyon vardı. Ancak son zamanlarda Şebve’de yeni bir cephe açmak zorunda kaldık. Bu cephe, Şubat 2019’dan beri silahlandırılıyor. Silahlı gruplar, Geçiş Tugayları ismi altında Şebve’deki farklı alanlardaydılar. Yaşananlar, bizim açımızdan uzak görülmüyordu. Hazırlıklar, Aden’de olduğu gibi, Şebve’deki devleti, meşruiyeti ve kurumları devirme amaçlıydı” dedi.

Şebve valisi, “Müdahaleden uzak bir şekilde genç- genç diyaloğu yürütmeye çalıştık. Çok büyük tavizler verdik. Ancak durum, Şebve’deki Geçiş liderlerinin elinde değil. Aden’deki liderleri tarafından yönetildiler. Reddettiğimiz bazı adaletsiz koşullar ortaya koydular ve sonunda bize karşı bir saldırı başlattılar. Biz evlerimizdeydik, ordu kışlada ve güvenlik güçleri de kamplardaydık. Yaşananlar, Atak’a saldırılar sırasında tüm tugaylara katılan elitlerin yardımıyla Geçiş Konseyi’ndeki kardeşlerin saldırısından kaynaklandı. Savaşa girdim ve sonuç sizin de gördüğünüz gibiydi” değerlendirmesinde bulundu.

Muhammed Bin Adyo, Güney Geçiş Konseyi temsilcilerinin bazı askeri birliklere Atak’tan ayrılmaları çağrısı yaptığını söyleyerek, “Bu konuda uzlaşı sağladık. Ancak daha sonra yerel otoritenin çalışmalarına müdahale de dahil, başka koşullar eklendi” dedi.

Suudi Arabistan’ın olumlu rolü

Suudi Arabistan’ın Şebve’deki yerel otoriteyle temas halinde olduğunu açıklayan Şebve valisi, “Müdahalelerini istedik. Ortak kuvvetler komutanı Prens Fahd bin Turki’nin talimatlarıyla savaşın patlak vermesinden önceki son günde müdahalede bulundular. Suudi Arabistan’dan bir tabur, Atak’a ulaştı. Bugün bile hala mevcutlar. Suudi Arabistan’ın rolü, durumu yakından takip etmekti. Çünkü koalisyona yanlış bilgiler iletilmişti. Ayrıca devlet kurumlarının korunmasında yanımızda durdular. Savaşa katılmadıkları doğru” şeklinde konuştu.

Şebve valisi Muhammed bin Adyo, “Yerel makamlar, devletin saygınlığını benimsemek ve Şebve’nin tüm topraklarındaki nüfuzunu genişletmek için bir çeşit güvenlik sorunuyla karşı karşıya kaldı. Ama Şebve’nin tüm bölgelerindeki ordu ve güvenlik güçlerinin boşluğunu doldurmaya ve yavaş yavaş konuşlanmaya çalıştılar. Durum, her geçen gün daha da iyileşti” ifadelerini kullandı.

Petrol şirketlerinin ve havaalanının işletilmesi

Bin Adyo, Balhaf’taki doğalgaz projesinin yanı sıra Şebve’de 4 petrol sektörü olduğunu söyleyerek, “Şu an S1 ve Hunt 5 sektörünün işletilmesi için prosedürler var. 83 km’lik hat boyunca Ayad’da Hunt’tan Sektör 4’e transfer yapmak için boru hattı inşa ettik. Bunun yüzde 50’si tamamlandı. Boru hattı tamamen tamamlandığında 4 alandan Umman Denizi’ndeki Nişima petrol limanına Şebve petrolü pompalanacak” dedi.

Vali, Şebve’nin Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin talimatları ve kapsamlı ulusal diyalog sonuçları uyarınca petrol gelirlerinin yüzde 20'sini alacağını söyledi. Yeni boru hattı reformunun hükümetin payını ve dolayısıyla da vilayetin payını artıracağını belirten Muhammed Bin Adyo, “Şu anda S2 sektörü, önceki 20 binlik üretime kıyasla günlük 16 bin varil üretiyor. Hunt sektörü, kapanmadan önce 40 bin varil üretime, S1 sektörü ise kapanmadan önce 12 bin varile ulaşmıştı” ifadelerini kullandı.

Marib’den gelen gaz ve Şebve’nin Balhaf’taki tesislerden sağladığı yarara da değinen Bin Adyo, “Devletin yeni oryantasyonuna göre diyalogdan sonra bir payımız olacağına dair hiç şüphe yok. Gazın Marib’den geldiği doğru. Ancak borular bizden, sıvılaştırma projesi bizden. Bu oran, biz ve Marib arasında olacak” dedi.

Vali, Şebve’de yakın zamanda yaşanan olayların kazananının da kaybedeninin de olmadığını belirterek, Cidde diyaloğu ve diğer sorumluluklarla her şeyin yoluna gireceğini vurguladı. Bin Adyo, “Diyalog, bir millet halkını korumanın en güvenli yoludur. Allah korusun, bir yenilgi bile diyalog aracılığıyla olmalıdır. Bunların yaşanmasına tekrar izin vermeyin. Çünkü savaşların yakıtı gençlerdir” diyerek, savaşın faturasını da normal insanların ödediğine dikkati çekti.

Şebve Valisi, Atak havaalanındaki uçuşların 3 ay içerisinde başlatılması taahhüdünde bulunurken, “Ulaştırma Bakanlığı, havaalanı donanımının ve tadilatının bir bölümünü onayladı. Biz de diğer kısmı üstlendik ve bazı uçuş ekipmanlarını takip etmek kaldı. Şu anda yerel makamlardan gelen fonlarla 4 kilometreden daha fazla bir alanda faaliyet gösteriyoruz” açıklamasında bulundu.

Editörün Seçimi

Multimedya