Fransa: DEAŞ kampları tehdit altında değil

Fransa: DEAŞ kampları tehdit altında değil

Çarşamba, 16 Ekim, 2019 - 12:30
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian (Reuters)
Paris/Şarku’l Avsat
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Suriye’nin kuzeydoğusunda, DEAŞ unsurlarının tutulduğu ve Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde olan kampların Türkiye’nin operasyonu nedeniyle tehdit altında olmadığını söyledi.

Bakan Le Drian, Monte Carlo Radio’ya verdiği demeçte, “Bildiğim kadarıyla, Türk saldırısı ve SDG'nin konumu, özellikle Suriye'nin kuzeydoğusundaki kampların emniyeti ve güvenliğini tehdit etmedi” dedi.

AFP’de yer alan haberde ise Fransa Dışişleri Bakanı, DEAŞ unsurlarının yargılanması için uluslararası bir mekanizma kurulması konusunu görüşmek üzere yakında Irak'ı ziyaret edecek.

Öte yandan haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un da sözlerine yer verildi. Lavrov, “Irak makamlarının, Fransız savaşçılar da dahil olmak üzere bütün tutukluların yargılanabileceği yasal bir mekanizma oluşturmasını sağlamak için yardımcı olmalıyız” şeklinde konuştu.

Fransa, geçtiğimiz Cumartesi günü, Suriye'de yürütülen Barış Pınarı Harekatı sebebiyle Türkiye'ye yaptığı silah ihracatını askıya aldığını açıklamıştı.

Savunma ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan ortak açıklamada, “Bu saldırının bitmesini bekleyen Fransa, Türkiye'ye silah ihraç etme planlarını askıya aldı ve karar hemen uygulanacak” denildi.

Editörün Seçimi

Multimedya