İki başkan

İki başkan

Çarşamba, 16 Ekim, 2019 - 12:45
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 
Olayların analizi, farklı veya çelişkili sonuçlara yol açabilir. Nitekim Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in büyük farkla cumhurbaşkanı seçilmesini, halkın ülkedeki siyasi sınıfı cezalandırması olarak yorumlayanlar oldu. Ancak Nahda Hareketi’nin genel seçimlerde kazandığı zafer bununla çelişiyor. O yüzden bunun yerine biz en iyisi, Tunuslular bütün adaylar arasından en doğru, dürüst ve Arap dünyasındaki siyasi palyaçoluktan en uzak olanı cumhurbaşkanı olarak seçtiler diyelim.

Bu muhterem Anayasa Profesörü Said’in seçimleri kazanması bana Nasırcılığın egemen olduğu dönemde Arap dünyasının en ünlü anayasa uzmanlarından Abdulrezzak el-Sanhuri’nin başına gelenleri hatırlattı. Kendisi yönetime bazı reformlar önerdiği için “ne özgürlük ne de anayasa” sloganları atan bir grup şehir eşkıyası tarafından ofisi basılmış ve saldırıya uğramıştı. Ama Tunuslular, adaylık kampanyasını finanse etmek için borç alan bu profesörü ödüllendirdiler. Kara para aklama suçlaması ile cezaevinde bulunan zengin rakibine karşı onu desteklediler. Kendisine seçim özgürlüğü verilen birinin bu özgürlüğü kötüye kullanması ne kadar yazık olurdu.

Tunus’un parlak cumhurbaşkanı, Arap Baharı’nın ilk kıvılcımından bu yana hala tam olarak istikrara kavuşamayan ülkede bir grup deneyimli politikacı ile birlikte çalışacak. Bu vesile ile bazılarının katlanamayacağı bir değerlendirmede bulunmak istiyorum. Eski Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali’nin hemen havaalanına yönelip uçağa binerek ülkeyi terk etmesi Tunus’u Libya, Mısır, Yemen ve Suriye’de yaşananlardan korudu. Bin Ali, Tunuslulara “sizi anladım” dedi. Ülkedeki kaosu körüklemedi. Başkentteki Burgiba Caddesi’nde durarak halkına “siz kimsiniz?” diye sormadı. Ali Abdullah Salih gibi onlar tarafından öldürülüp cesedi tüm dünyaya gösterilene kadar dünün düşmanları ile aynı safta savaşmadı. Sudan eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir gibi son ana kadar ordusu ve halkına karşı savaşmayı sürdürmesi için dışarıdan yardım istemedi.

Bugün Zeynel Abidin Bin Ali’nin yokluğunda Tunusluların, eski liderlerinin bazı iyi yönlerini de unutmayıp hatırlamaları gerekiyor. Belki uzun süren iktidarı boyunca her zaman bir devlet adamı olarak hareket etmedi. Fakat bu ülkelerde ender görülen bir devlet adamı olarak iktidarı bırakmayı bildi.

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya