Hizbullah ve Marada'dan ortak 'Şam ile doğrudan ve resmi diyalog' çağrısı

Hizbullah ve Marada'dan ortak 'Şam ile doğrudan ve resmi diyalog' çağrısı

Çarşamba, 16 Ekim, 2019 - 10:15
Beyrut/Şarku’l Avsat
Lübnan'da Şii tabanlı Hizbullah ve müttefiki Maruni Hristiyan tabanlı Marada Hareketi Partisi yaptığı ortak açıklamada "Suriye hükümetiyle doğrudan ve resmi diyaloğun gerekli olduğunu" savundu.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ve Marada Genel Başkanı Süleyman Tony Franjiye'nin katıldığı 6 saatlik toplantıdandan sonra iki parti ortak açıklama yaptı. Toplantı Nasrallah'ın (Maruni Hristiyan) Özgür Yurtsever Hareket (ÖYH) Genel Başkanı ve Dışişleri Bakanı Cibran Basil ile görüşmesinin akabinde gerçekleşti.

Franjiye, Hizbullah'ın müttefiki ve Basil'in 2022'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki potansiyel rakiplerinden biri. Hizbullah tarafından yapılan açıklamada, toplantıda başta Irak ve Suriye’de yaşananlar olmak üzere bölgedeki çeşitli gelişmelerin derinlemesine ve kapsamlı şekilde masaya yatırıldığı belirtildi.

Lübnan ile Suriye arasındaki ilişkilerin normale dönmesinin gerekliliği konusundaki  ortak tavır kamuoyuna deklare edildi. Taraflar, Esed rejimiyle özellikle iki önemli konuyla ilgili doğrudan ve resmi diyaloğun gerekliliğini yinelediler. Bu hususlardan ilki Lübnan’ın Suriye’den Irak’a ihracatını artırmak için büyük bir fırsat olan El-Bukemal sınır kapısının yeniden açılması.

İkinci husus ise yerlerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine geri dönüşü konusunda Şam hükümeti ile birlikte çalışmak ve böylece Lübnan üzerindeki ekonomik ve sosyal yükleri hafifletmek.

Toplantıda ekonomik koşullar detaylı olarak ele alındı. Giderleri azaltma ve gelirleri artırmaya, düşük gelirlilerin taleplerini göz önüne alarak vergileri artırmaktan kaçınmaya, maaşlara ve emekli maaşlarını arttırmaya, yolsuzlukla etkili bir mücadelenin gerekliliğine vurgu yapıldı.

Açıklamada ülkedeki güvenlik ve siyasi istikrarın bir ayağı olan parasal ve finansal istikrarın sağlanması için farklı siyasi güçler arasındaki tüm çabaların birleştirilmesinin önemine dikkat çekildiği belirtildi.

Editörün Seçimi

Multimedya