Putin, Abu Dabi'yi ziyaret etti

Putin, Abu Dabi'yi ziyaret etti

Çarşamba, 16 Ekim, 2019 - 08:15
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan (WAM)
Abu Dabi/Şarkul Avsat

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutan Yardımcısı ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, ülkesini ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Putin ve Nahyan, iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Abu Dabi Veliaht Prensi ve Rusya Devlet Başkanı’nın bölgesel ve uluslararası gelişmelere dair görüş alışverişinde bulunduğu görüşmelerde, Arap Körfezi ve Ortadoğu üzerine ortak kaygılar, politik, güvenlik ve ekonomik meseleler ele alındı.

BAE ile Rusya arasında karşılıklı saygı ve güvene dayanan köklü ilişkilerin, ortak işbirliği sayesinde meyvelerini verdiğini belirten Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, ülkesinin bu ilişkilerin geliştirilip güçlendirilmesi konusunda istekli olduğunu ifade etti.

Veliaht Prens Nahyan, geçtiğimiz yıl Rusya ve BAE arasında siyasi, güvenlik, ticari, ekonomik, kültürel, insani, bilimsel, teknolojik, turizm ve diğer alanlarda imzalanan stratejik ortaklık anlaşmalarının iki ülke arasındaki ilişkilerde nitelikli bir ilerleme kaydettiğini açıkladı.

Nahyan, önceki yıllarda gerçekleştirdiği Rusya ziyaretlerindeki Rus tarafı ve Putin’in iki ülke arasındaki ilişkileri kuvvetlendirme hususundaki istekliliği ve ilgisinin ilişkilere olumlu yansıdığını ve Rusya’yı BAE’nin stratejik ortaklarından biri haline getirdiğini belirtti.

Rusya-BAE ilişkileri, BAE’nin ilk astronotunun Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yolculuk etmesiyle uzay alanında da meyvesini vermişti. Bununla beraber iki ülke, bilim ve teknoloji alanlarında da işbirliği yürütmeye devam ediyor.

BAE’nin, Endüstri 4.0 Devrimi ve yapay zeka uygulamalarındaki aktif katılımı ve bu alanlarda gelişmiş ülkelerle yapıcı ortaklıklar kurmak konusundaki istekliliği bu işbirliğini güçlendiriyor.

Moskova’nın 3. Aqdar Dünya Zirvesi’ne, Abu Dabi’nin ise BAE-Rusya Ortak Komitesi'nin 9. toplantısına ev sahipliği yapması da ikili ilişkileri taçlandıran gelişmelerdendi.

Veliaht Prens Nahyan, enerji arzı güvenliği ve petrol fiyatlarındaki işbirlikleri sayesinde iki ülkenin küresel enerji piyasasının istikrarı ve dengelenmesi çalışmalarının kilit tarafları olduğuna dikkat çekti. Nahyan ayrıca, iki ülkenin aynı zamanda aşırılıkçılık, terör tehdidi ve bunların arkasındaki güçleri ele almanın gereğini kabul ederek tüm bunların uluslararası barış, istikrar ve güvenlik için büyük tehdit oluşturduğunu bildiğini ifade etti.  

Söz konusu görüşmelerde Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Körfez güvenliğinin yalnızca bölge için değil, tüm dünya için özellikle de ekonomik alanda stratejik bir önemi olduğuna değindi. Prens, BAE'nin tüm dünyaya petrol tedarik etmeye ve uluslararası nakliye hatlarındaki seyrüsefer özgürlüğünü sağlamaya istekli olduğunu da vurguladı.

Abu Dabi Veliaht Prensi, BAE'nin kurucusu Şeyh Zayed bin el Nahyan döneminden bu yana dengeli dış politika çerçevesinde BAE’nin; Rusya gibi dost ülkelerle ilişkilerini güçlendirme, ortak çıkarlar oluşturma, ortaklıklar kurma ve bölgesel, uluslararası barış, istikrar ve kalkınma için çalışmaya önem verdiğini belirtti.

Nahyan, Rusya'nın Arap, Müslüman ve Körfez ülkeleriyle olan bağlarının BAE-Rusya ilişkilerinde önem arz ettiğini ve Rusya ile Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) arasındaki 2011’den bu yana devam eden stratejik diyaloğun BAE-Rus ilişkilerini desteklediğini de vurguladı.

Son olarak BAE-Rusya ilişkilerindeki olumlu gelişmelerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Nahyan, Putin’in BAE ziyaretinin bu ilişkilerin geleceği ve her alandaki gelişimi üzerinde önemli bir etkisinin olacağına olan inancını dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BAE astronotları Hazzaa Al Mansouri ve Sultan Al Neyadi ile bir araya geldi. Putin, astronotlara gelecekteki görevlerinde ve ülkelerine hizmetlerinde başarılar dilerken, uzay bilimleri alanındaki gelişime katkıda bulunmaları temennisinde bulundu.

BAE’yi tekrar ziyaret etmekten memnun olduğunu belirterek kendisini davet ettiği için Abu Dabi Veliaht Prensi’ne teşekkürlerini sunan Putin, “Kasru'l Vatan (Qasr Al Watan)’a yaptığım kısa tur sırasında BAE’nin yüksek dinamiklerle ne kadar geliştiğini gördüm. Rusya ve BAE arasındaki ilişkiler dostça ve yapıcı bir atmosferde gelişmeye devam ediyor. Ticari ve ekonomik ilişkilerimiz ise geniş ve kapsamlı bir hale geliyor” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda, Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın BAE-Rusya ilişkilerinin geliştirilmesi konusundaki kişisel çabalarını da takdir etti.

Putin, BAE'ye gelen Rus turist sayısının yüzde 23 oranında arttığına ve yaptıkları harcamaların neredeyse bir buçuk milyar dolar olduğuna dikkat çekti.

Görüşmeler sırasında Rusya ve BAE, stratejik ortaklıklarını geliştirip bunu çeşitli sektörlere yaymayı amaçlayan ekonomi, yatırım ve çevre alanlarında anlaşmalar imzaladı.

Emirates Nükleer Enerji Şirketi (ENEC) ve Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom arasında nükleer enerjinin barışçıl kullanımı konusunda anlaşmalar imzalandı.

Abu Dabi Yatırım şirketi Mubadala ve Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) arasında yapay zeka sektörü ve diğer alanlarda yapılan anlaşmaların yanı sıra Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi (ADNOC), Rus petrol şirketi Lukoil ve Avusturyalı petrol ve gaz şirketi OMV arasında ikili ve üçlü anlaşmalar yapıldı.

RDIF’e bağlı enerji şirketi Gazprom ve ADNOC arasında da stratejik işbirliği anlaşması yapıldı. RDIF tarafından yapılan açıklamada Putin’in ziyareti sırasında ileri teknoloji, sağlık, mineral kaynak çıkarma, lojistik faaliyetler ve endüstriyel üretim alanlarında anlaşmaların imzalanacağı belirtildi. RDIF, BAE’deki ortaklarıyla yaklaşık bir buçuk milyar dolar değerinde on yatırım anlaşması imzalayacak.


Editörün Seçimi

Multimedya