​Dışişleri Bakanı Basil’in gözü Cumhurbaşkanlığında mı?

​Dışişleri Bakanı Basil’in gözü Cumhurbaşkanlığında mı?

Salı, 15 Ekim, 2019 - 12:15
Hariri, 14 Ekim’de Basil’in (sağdan üçüncü) de yer aldığı kabine oturumuna başkanlık etti (Dalati ve Nahra)
Beyrut/Muhammed Şakir
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın, askeri hükümetin başındayken Baabda’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan uzaklaştırılmasının 29. yıl dönümünde Lübnan siyasi toplumu, Avn’ın (Maruni Hristiyan) Özgür Yurtsever Hareket (ÖYH) lideri ve Dışişleri Bakanı olan damadı Cibran Basil’in sarf ettiği “sert konuşma” dolayısıyla şaşkınlık yaşadı.

Üst düzey bir bakanlık kaynağına göre Basil’in ifadeleri, “Avn’ı cumhurbaşkanlığına ulaştıran siyasi sürece yönelik bir darbe girişimi” olarak yorumlandı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Bakanlık kaynağı, “Basil’in kendi taraftarlarına yönelik popülist bir konuşma yapmasına neyin neden olduğunu merak ediyoruz. General Avn’ın Baabda’dan uzaklaştırılmasını destekliyor gibi görünmesi rakiplerine karşı bir hamle mi?” diye sordu.

Zira Basil, kayınpederi Avn’ın 1990’da Halk Sarayı’ndan uzaklaştırılmasıyla sonuçlanan askeri operasyonu gerçekleştiren Şam rejimiyle bugün yakın ilişkide.

Kaynak, “Başbakan Saad Hariri ekonomik çöküşü durdurmaya çalışıyorken Basil neden Lübnan’ı daha da kaosa sürükleyecek şekilde iç çatışmayı körüklüyor?” diye sordu.

Kaynak, Basil’in söylediklerinin Cumhurbaşkanı Avn’a hizmet etmediğini, ülkenin ekonomik çöküşe yaklaşmasını durdurmadan Lübnanlılara güvence veren, güçlü bir kaldıraç olmadığını belirtti. Şarku’l Avsat’a konuşan kaynak, “Basil, Cumhurbaşkanının vaat edilen şeyleri başarmasını engelleyen nedenleri halka açıklamak yerine kaçmak istedi” dedi. Avn’ın, Basil’in ifadeleri karşısındaki tavrına, siyasi istikrara katkı sağlayıp sağlamadığına, ülkeyi ekonomik ve finansal krizden kurtarma çabası olup olmadığına değinen kaynak, “İfadeleri, cumhurbaşkanlığı görevinin ilk yarısının sonlanmasından haftalar sonra geldi” dedi.

Kaynağa göre Basil, yaptığı konuşmada, taraftarlarına, Cumhurbaşkanı Avn’ın ülkeyi krizden kurtarmak için vaat ettiklerini ortaya koyamamasının ardında hasımlarının olduklarını söylemek istedi. Dışişleri Bakanının, Başbakan’ın gündemine ve bu hükümetin temel bileşenlerine aykırı bir çalışma ajandası var. Ancak hükümetteki herkesin önünde, ekonomik çöküşü önlemek için çözümler arama seçeneği bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Basil’in gündeminin, Cumhurbaşkanı Avn’ın halefi olarak Cumhurbaşkanı olma ulaşma hırsını temsil ettiğini söyleyen kaynak, “Dışişleri Bakanı, bu konuşma sonrasında zirveye ulaşan siyasi tırmanışı öngörüyor. Bilgilerini yalnızca cumhurbaşkanı adayı olarak sunmuyor, aynı zamanda müttefiklerine, en azından bazılarına, yönelik konuşmasında da bunu ve Lübnan arenasında hasımlarıyla mücadele etmek istediğini gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak, Basil’in Cumhurbaşkanına “yumruğunu masaya indirme” ve kendisiyle birlikte “masanın merkezindeki bir isim olması için hazırlık yapması” çağrısı yaptığını belirterek, “Bu hazırlık çağrısıyla, hükümeti devirmek mi istiyor? Böyle bir şey planlaması halinde masanın aleyhine döneceğini çok iyi bilmesine rağmen, ülkeyi bilinmeyene mi götürmek istiyor?” dedi.

Ülkeyi riskli bir maceraya sokmanın yankıları hususunda uyarı yapan kaynak, “Tek renkten oluşan alternatif bir hükümetin kurulması, ülkeyi uluslararası toplum tarafından siyasi yaptırımlara maruz bırakacak” ifadelerini kullandı. Kaynak, “Bu stratejiden ilk zararı Avn sonra Basil’in kendisi görecek öyleyse ülkeyi bu tür siyasi oyunlara sokmak için neden yok” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya