Lübnan yangınların söndürülmesi için Avrupa’dan yardım istedi

Lübnan yangınların söndürülmesi için Avrupa’dan yardım istedi

Salı, 15 Ekim, 2019 - 10:30
Beyrut/Şarku’l Avsat
Lübnan'ın farklı yerlerinde patlak veren yangınlar, söndürme çalışmalarına rağmen durdurulamadı.

Lübnan resmi haber ajansı NNA’ya göre Lübnan Sivil Savunma Genel Müdürü General Raymond Hattar, ülke topraklarında farklı yerlerde 103 yangın olduğunu ve yaklaşık 200 sivil savunma aracının yangınları söndürmek için çalıştığını bildirdi.

Hattar, yangınla mücadeleye sırasında bir vatandaşın hayatını kaybettiğini de belirtti.

Başbakan Saad Hariri, hükümetin Avrupa ülkeleriyle temasa geçip yardım istediğini dile getirerek, birkaç saat içerisinde özel uçaklar ile yangın söndürme çalışmalarının başlayacağına ilişkin söz aldıklarını açıkladı.

Lübnan ordusuna ait 4 helikoptere ek olarak, Kıbrıs Rum Yönetimi’nden iki yangın söndürme uçağı da yangını söndürme çalışmalarına katıldı.

Lübnan’ın, yangın söndürme hizmeti için alınmış ABD yapımı 3 adet Sikorsky helikopteri var ancak bakım eksikliği nedeniyle şu anda çalışmıyor.

Öte yandan, Çevre Bakanı Fadi Cerissati, İçişleri Bakanlığı, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ve itfaiye ekiplerini, saatte 45 kilometreye varan rüzgar hızı nedeniyle yangınların artmasına karşı teyakkuzda kalmaya çağırdı.

Verilere göre, en büyük yangınlar Cebel-i Lübnan bölgesindeki Meşref, Damur ve Chouf’da meydana geldi.

Bazı bölgelerde yangının elektrik hatlarına sıçraması ile sorun daha da büyüdü. Tehdit altındaki bölgelerdeki bazı okullar tatil edildi.

Editörün Seçimi

Multimedya