İran Devrim Muhafızları, muhalif gazeteciyi Fransa’dan kaçırdı

İran Devrim Muhafızları, muhalif gazeteciyi Fransa’dan kaçırdı

Salı, 15 Ekim, 2019 - 10:15
İranlı gazeteci Ruhullah Zam
Paris/Şarku’l Avsat
Fransız istihbaratı için çalışmakla suçlanan İranlı gazeteci Ruhullah Zam, Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) tarafından yapılan açıklamaya göre ‘karmaşık bir operasyonla’ yakalandı. Fransa ise Zam’la ilgili herhangi bir haber yayınlamadı.

İran’daki 2009 Yeşil Hareket protestolarına katıldığı için tutuklanıp daha sonra serbest bırakılan reformist gazeteci Ruhullah Zam, tahliyesinden bu yana Fransa’da yaşıyordu. Zam, ülkesinden ayrıldıktan sonra rejim hakkında bilgi sızdıran Amad News kanalını kurarak yolsuzluk dosyalarının tespitinde ve halk protestolarında kilit rol oynadı.

Ruhullah Zam’ın Amad News’i Telegram uygulamasıyla yürüttüğünü ifade eden DMO, Zam’ı ‘karmaşık ve profesyonel bir operasyon’ sayesinde yakaladıklarını açıkladı. Ancak operasyonla ilgili herhangi bir ayrıntı belirtilmedi.

DMO, “gazeteci Ruhullah Zam’ın Fransız istihbarat servisinden talimat aldığı, ABD ve Siyonist rejimin istihbarat servislerinden ise destek aldığını” iddia etti.

Yayınladığı haberlerle İran yetkili makamlarının huzurunu kaçırdığı aşikâr olan Ruhullah Zam, aynı zamanda İran rejimin kültürel kurumlarından bazılarına başkanlık yapmış kıdemli bir yetkili olan Muhammed Ali Zam’ın oğlu.

Al Arabiya TV’nin haberine göre daha önceden de tehdit mesajları aldığını ifade eden gazeteci Zam, yazılarından birinde “Benimle temasa geçen bazı kişiler; Kudüs Gücü, İran İstihbarat Bakanlığı ve DMO istihbarat servisinin beni kaçırmak için ortak bir operasyon düzenlediklerine yemin etti. Çünkü rakiplerini kaçırıp onlara suikast düzenleyerek güvenlik açığını kapamak istiyorlar” ifadelerinde bulunmuştu.

İran Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi’nin, ‘silahlı ayaklanma’ çağrısında bulunduğunu belirterek Amad News’ kanalının kapatılmasını talep etmesiyle yaklaşık bir buçuk milyon takipçisi olan kanal kapatılmıştı. Telegram da geçen yıl İran’da devre dışı bırakılmadan önce 40 milyon kullanıcısıyla ülkedeki en popüler sosyal ağlardan biriydi.

Fransa ise konuyla ilgili sessiz kalmaya devam ediyor.

Editörün Seçimi

Multimedya