Japonya’daki Hagibis Tayfunu’nda ölü sayısı 50’yi aştı

Japonya’daki Hagibis Tayfunu’nda ölü sayısı 50’yi aştı

Salı, 15 Ekim, 2019 - 07:00
​Nagano şehrinde sular altında kalan evler dün havadan böyle görüntülendi (AFP)
Tokyo/Şarku’l Avsat

Japonya ulusal yayın kuruluşu NHK, Cumartesi gecesi Japonya’yı vuran Hagibis Tayfunu’nda en az 56 kişinin öldüğünü duyurdu. Yardım ekipleri, Japonya'yı vuran en güçlü tayfunlardan biri olan Hagibis yüzünden mahsur kalanları kurtarmak için gece boyunca çalıştı.

Pasifik Okyanusu'ndan gelen Hagibis Tayfunu Cumartesi akşamı hızı saatte 200 kilometreye kadar ulaşan rüzgarlarla birlikte Japonya'yı etkisi altına aldı.

Fransız haber Ajansı’nın (AFP) aktardığı bilgilere göre tayfun öncesinde Japonya’nın 47 şehrinden 36'sında sağanak yağışlar yaşandı. Bununla birlikte tayfun, toprak kaymalarına ve birçok akarsuyun taşmasına neden oldu.

Öte yandan Cumartesi gününden bu yana etkili olan tayfun nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artmaya devam ediyor. NHK, dün akşam muhabirlerinin aktardığı bilgilere dayanarak tayfunda 56 kişinin öldüğünü, 204 kişinin ise yaralandığını bildirirken 15 kişinin halen kayıp olduğunu belirtti. Resmi kurumlarca verilen rakamlar ise NHK’dan daha azdı.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe dün yaptığı açıklamada, halen çok sayıda kişinin kayıp olduğunu ve yardım ekiplerinin gece-gündüz onları aramak ve kurtarmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Japonya’da tayfunun ardından toplam 110 bin yardım personeli ve 31 bin Japonya Öz Savunma Kuvvetleri personeli seferber edildi.

Meteoroloji uzmanları, Japonya'nın orta kesimleri ve doğusunda daha fazla sağanak yağış yaşanacağını tahmin ederken toprak kaymaları ve sel riski konusunda uyardı.

Hükümet Sözcüsü Yoshihide Suga, dün düzenlediği basın toplantısında, felakete maruz kalan bölgelerde şiddetli yağmur beklendiğini belirterek bölge sakinlerine dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Tayfundan en çok etkilenen bölgelerden biri olan Japonya'nın orta kesimlerinde bulunan Nagano’da sağanak yağışların daha da artması bekleniyor. Basının aktardığı bilgilere göre başta Japonya'nın kuzey ve doğusu olmak üzere ülkede 176 akarsu bulunuyor.

Nagano vilayetinde bir barajın çökmesi sonucu Chikuma Nehri (Shinano Nehri) taşarak bir yerleşim bölgesini sular altında bıraktı ve su seviyesinin binaların ikinci katına kadar ulaşmasına neden oldu. On binlerce insan tayfun yüzünden evlerini terk etmek zorunda kaldı.  75 bin 900 eve halen elektrik verilemezken yaklaşık 135 bin eve içme suyu temin edilemiyor.

Hagibis Tayfunu, Cumartesi günü yerel saatle saat 7:00'dan hemen önce Japonya topraklarını vururken, iki saat içinde başkent Tokyo’ya ulaştı. Hızları zaman zaman 200 kilometreyi bulan sert rüzgarlar bazen saatlerce kesilmedi. Kötü hava koşulları nedeniyle Tokyo'nun doğu banliyösü olan Chiba'da Cumartesi sabahı bir kişiyi öldü. İtfaiyeciler ölen kişinin cesedinin devrilen bir kamyonetten çıkarıldığını belirtti. Tayfun hızını artırdıkça ölü sayısı da yükseldi. Toprak kaymaları ve sel baskınları da bu sayının artmasında rol oynadı.
Gemi battı: 1 ölü

Öte yandan Panama bandıralı bir kargo gemisi, Cumartesi akşamı Tokyo Körfezi'nde battı. Kaza sonucu gemi mürettebatından bir kişi öldü. Mürettebatın 4 üyesi kurtarılırken, diğer 7 kişi ise hala kayıp.

Başbakan Abe açıklamasında ‘hükümetin elinden geleni yapacağını’ vurgularken daha fazla asker gücü felaket bölgelerine yönlendirmeye hazır olduğunu belirtti.

Diğer yandan 110 bin evde elektrik kesintisi halen devam ederken su şebekelerinde de kısmen kesintiler yaşanıyor. 

Rekor yağışların ardından yaklaşık 3.7 milyon Japon’a Cumartesi günü evlerini boşaltmaları tavsiye edildi. On binlerce kişi bu tavsiyeyi okullarda, salonlarda toplanarak ve yiyecek, su ve battaniyeler temin ederek uyguladı.

Japonya Meteoroloji Ajansı’na (JMA) göre ‘benzeri görülmemiş’ yağışlar, JMA’yı uyarı seviyesini, felaket koşullarına göre ayarlanan maksimum seviyeye yükseltmeye itti.
“Hepsi çamaşır makinesi gibi”

Tokyo'nun batısındaki Kawasaki'de yaşayan bir finans uzmanı olan Hajime Tokuda yaşadıklarını AFP’ye şöyle anlattı;

“Evde, su seviyesi başımın üstüne çıktı ve evimdeki tüm mobilyalar ters döndü. Şimdi hepsi çamaşır makinesi gibiler.”

Ebeveynlerinin sular altında kalan evlerine sığınan Tokudo’nun serüveni kurtarma teknesinin güvertesinde son buldu.

Tokyo'nun kuzeybatısındaki Higashi Matsuyama şehrindeki pirinç ve gül yetiştiricileri henüz yeni topladıkları mahsullerin bulunduğu, ancak sular altında kalan depolardaki kayıplarını hesaplamaya çalışıyorlar. AFP’ye konuşan bir çiftçi daha önce hiç böyle bir sel yaşanmadığını vurgulayarak “Bu felaketi temizlemeye nereden başlayacağımı bilmiyorum” dedi.

Tayfun, Tokyo’nun büyük bir bölümünde uzun süre taşımacılık faaliyetlerini felce uğrattı. Hafta sonunun ardından okullar dün de tatil ilan edildi. Pazar günü tren hatları yavaş yavaş seferlerine başlarken havaalanları da çalışmalarına yeniden geri döndü. Havadan çekilen görüntülerde, Nagano’da kısmen sel suları altında kalmış trenler olduğu görüldü.


Editörün Seçimi

Multimedya