Lübnan: Basil'in Esed ile koordinasyon çağrısı ne anlama geliyor?

Lübnan: Basil'in Esed ile koordinasyon çağrısı ne anlama geliyor?

Pazartesi, 14 Ekim, 2019 - 12:45
Cibran Basil’in Suriye rejimiyle koordinasyon çağrısı, Saad Hariri ile koordineli mi yapıldı? (Reuters)
İstanbul/Şarku’l Avsat
Deniz Rahmet Fahri

Arap Birliği’nin “Türkiye’nin Suriye topraklarına müdahalesini tartışma” çağrısı yaptığı olağanüstü toplantıda, Lübnan Dışişleri Bakanı ve (Maruni Hristiyan) Özgür Yurtsever Hareket Genel Başkanı Cibran Basil, Suriye’nin Arap Birliği’ne geri alınması çağrısında bulundu. Basil, Arap ülkelerinden, olağanüstü toplantı sırasında Arap ulusunun ortak çıkarlarını gözetmelerini istedi.

Basil’in Lübnan adına yaptığı bu çağrının, Başbakan Saad Hariri ile koordineli olup olmadığı bilinmiyor. Ancak Hariri’ye yakın kaynaklar, Independent Arabia’ya yaptıkları açıklamada, en azından Bakanlar Kurulu bünyesinde bu hususta bir fikir birliği olmadığını söylediler.

Cibran Basil’in kullandığı Esed rejimiyle ilgili teklifi yeni değil.

Suriye rejimiyle koordinasyon meselesi ise, Lübnan’ın Suriyeli mültecileri ülkelerine iade etmek için rejimle koordinasyon kurmak zorunda olduklarına dikkati çeken Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn aracılığıyla BM'de de dillendirildi.

Birkaç gün önce (Şii) Hizbullah Milletvekili Muhammed Raad, aleni bir şekilde mülteci sorununu Avrupalılara karşı kullanma tehdidinde bulunmuş ve mültecileri Avrupa’ya sınır dışı etme tehdidinde bulunmuştu. Bunun, Lübnan hükümeti tarafından onaylanması halinde uygulanabilecek bir karar olduğu biliniyor. Ancak öneri, Bakanlar Kurulu masasındaki tartışma gündemleri arasında yer almıyor. Raad tarafından kullanılan bu ifadelere ilişkin olarak, “Avrupa ülkelerini, İran’la çatışma çerçevesinde Hizbullah’a, dolayısıyla Lübnan’a baskılarını artıran ABD’ye yakın tavır sergileme kararlarından caydırmak mı amaçlanıyor” sorusu günleme geldi.

En son Esed rejimi ile koordinasyon çağrıları, Hizbullah bakanlarından Gençlik ve Spor Bakanı Muhammed Fneyş aracılığıyla Bakanlar Kurulu gündemine getirildi.

Fneyş, rejimle Lübnan’ın çıkarlarına yönelik bir temas sağlamak için Suriye ve Irak arasındaki Ebu Kemal sınır kapısının yeniden açılması gerektiğini belirtmişti.

Dışişleri Bakanı Basil de söz konusu meseleyi takip etmek için bir bakanı görevlendirme önerisinde bulunabilecek kadar ileriye gitti. Ancak öneri, (Maruni Hristiyan) Lübnan Kuvvetleri ve (Dürzi) İlerici Sosyalist Parti bakanlarının itirazıyla karşılaştı. Başbakan Hariri ise, Lübnan’ın çıkarları başlığı altında, rejimle yeniden temas kurma çağrısı yaptı. Hariri, bu temas kapsamında ise “kamu güvenliğiyle ilgili güvenlik meselelerinde koordinasyonun sağlanması ve Suriye’nin müttefiki olan bazı Lübnan bakanlarının ikili meseleleri görüşmek üzere Şam’a ziyarette bulunması” gerektiğini söyledi. Ama doğrudan bir koordinasyon, Bakanlar Kurulu’nda bir fikir birliği gerektiriyor ve söz konusu fikir birliği henüz Lübnan’da mevcut değil.

Hariri'nin Suriye rejimiyle yeniden temas kurma hususundaki hesaplamaları, Suriye’nin Lübnan’dan geri çekilme tarihine ve eski Başbakan Refik Hariri’ye yönelik suikasta dayanan siyasi rekabetin ötesinde bulunuyor.

Bu çerçevede ilgili bakanlık kaynaklarının Independent Arabia’ya yaptığı açıklamaya göre Hükümet, son oturumda elektrik satın almak için Ürdün’den yardım isteme olasılığını masaya yatırdı. Bunu sağlamanın tek yolu olarak ise Amman’ın Şam’a 500 megawatt göndermesi ve Lübnan’ın, Suriye’den aynı düzeyde elektrik satın alması gerekiyor. Ancak rejimle faaliyet gösteren herkese yönelik yaptırımlar, elektrik satın alma ihtimalini ve Lübnan ile Ürdün arasında Suriye üzerinden dolaylı elektrik alma hususundaki işbirliği olasılığını bile azaltıyor.

Tüm bunlar, rejimle koordinasyon çağrılarının nedenlerine ilişkin çeşitli sorulara neden oluyor; Bu koordinasyon, Lübnan’ın çıkarına mı olacak? Bu çağrıların sahiplerinin çıkarları, yani Hizbullah ve Özgür Yurtsever Hareketi’nin çıkarları nerede?

Yaptırımların sadece ekip ve arkadaşları değil, Lübnan hükümetinin önderliğindeki resmi kurumları da mı içermesini istiyorlar?

Editörün Seçimi

Multimedya