Filistin seçimlere hazırlanıyor

Filistin seçimlere hazırlanıyor

Pazartesi, 14 Ekim, 2019 - 12:45
Filistin Merkez Seçim Kurulu Başkanı Hana Nasır ve Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye (Independent)
İstanbul/Şarku’l Avsat
İzzeddin Ebu Ayşe

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Birleşmiş Milletler (BM) kürsüsündeki en son konuşmasında Fetih ve Hamas Hareketleri arasındaki anlaşmazlığın sebep olduğu iç bölünmeyi sona erdirmek için en iyi çözümün seçimlere gitmek olduğunu ifade etti. Abbas, Filistin Merkez Seçim Kurulu’na (FMSK) bu konuda çalışmaya başlaması için talimat verdi.

FMSK (Gazze ve Batı Şeria’daki siyasi partilere ve güçlere karşı belli bir mesafede duran, tarafsız bir devlet kurumu) ise Abbas’ın talimatı üzerine çalışmaya koyularak kurulun başkanı Hana Nasır ile toplantı düzenledi.

En İyi Çözüm

Mısır’ın arabuluculuğu ve ulusal uzlaşma çabaları da Fetih ve Hamas arasındaki 14 yıllık uzlaşmazlığın sebep olduğu krizi çözmede başarısızlıkla sonuçlandı. Bu başarısızlıkların ardından seçimlere gitme çağrısı geldi.

Gözlemcilere göre problemi çözmenin en iyi yolu, seçim sandıklarına gitmek. Siyasi analist Talal Ukul bu konuda yaptığı açıklamada, “Seçimler halkın kendisini kimin temsil edeceğini ve ülkenin siyasi rotasının ne olacağını seçmesine fırsat verir. Batı Şeria’daki İştiyye Hükümeti ve Gazze’deki paralel hükümetin, güçlerinden feragat edip halkın isteklerini yerine getirmesi ve oy sandıklarını harekete geçirmesi gerekiyor” dedi.

Diğer yandan BM Kurulu da Filistin’de gerçekleştirilecek seçimler için hazır olduğunu ve seçimlerin düzenlenmesi için elinden geleni yapacağını belirtti. BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov, Batı Şeria ve Gazze’deki Filistinlilerin hayatını kurtarmak için en iyi çözüm olan demokratik süreci izlemek için hazır olduklarını ifade etti.

FMSK; Filistin topraklarında oy verme sürecinin eşzamanlı olmasını sağlamak için hazırlıklara başladı.

Hamas, neredeyse aynı fikirde

FMSK Başkanı Hişam Kahil, söz konusu demokratik sürecin ilk adımının seçimlerin hazırlanıp denetlenmesinde önemli bir unsur olan sivil toplum örgütleriyle bir araya gelmek olduğunu belirtti. Kahil’in ifade ettiğine göre bu adım, şeffaflığı ve bütünlüğü sağlayacak.

FMSK’nin çalışmalarına göre Batı Şeria’daki siyasi partilerle ilk toplantı, 13 Ekim Pazar günü yapılacak. 20 Ekim’de ise Gazze Şeridi’ndeki gruplar ve ulusal güçlerle toplantılara başlanacak.

Kahil, FMSK'nin seçim konusundaki tutum, görüş ve önerilerini dinlemek için Hamas ile görüşmeyi planladığını açıkladı.

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım ise ulusal çıkarları temsil eden seçimlerin gerçekleşmesi için işleri kolaylaştıracaklarını belirtti. Kasım, seçimlerin yasama meclisi, başkanlık ve ulusal meclisi de kapsaması gerektiğini de ifade etti.

İlk Yasama

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın FMSK’ye verdiği talimatlar, seçimlerin yasama meclisi ve başkanlığı da kapsayıcı olması yönündeydi. Hişam Kahil ise ulusal meclis seçimlerinin FMSK'nin yetki alanında olmadığını belirtti.

Independent Arabia'nın Filistin Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden aldığı bilgilere göre, gelecek cumhurbaşkanlığı kararı, başlangıçta yasama seçimlerinin yapılması, dört ay sonra ise kazananların görevlerini devralmaları için cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması yönünde olacak.

Seçim planı hakkındaki detaylar

İstişare oturumlarının tamamlanması ve cumhurbaşkanlığı kararnamesinin çıkarılmasının ardından Kahil, beş gün içinde seçmen verilerinin kayıtlarının açılacağını bildirdi. Son istatistiklere göre kayıtlı seçmen sayısı yaklaşık iki milyon 100 bin’e ulaştı.

Daha sonra ise on günlük bir adaylık dönemi başlayacak ve 2007 tarihli 1 rakamlı kanuna göre 13 günlük bir seçim kampanyası ilan edilecek. Tüm bu prosedürler tamamlandıktan sonra seçim yasakları başlayacak. Yaklaşık 3 bin seçim merkezinde gerçekleştirilecek seçimleri 20 bin sandık görevlisi denetleyecek.

Kahil’in açıklamasına göre seçim sessizliğini oy sandıklarının açıldığı ulusal gün bozacak. Sandıkların açılması; insan hakları kuruluşları, BM ve Avrupa Birliği tarafından izlenecek ve Seçim Kurulu tarafından denetlenecek.

Yapılması planlanan seçimler, 2006’dan beri Hamas Hareketine bağlı Değişim ve Reform Bloğu’nun parlamento seçimlerini kazanmasının ardından vatandaşların katıldıkları ilk demokratik süreç olacak.

Kahil, Kudüs’ün oy kullanması konusunda İsrail ile bir çatışmanın varlığına değindi. Kahil’e göre önce Filistinlilerin seçim için iç anlaşma yapmaları, daha sonra ise İsrail’in Kudüslülerin oy kullanmalarına izin vermesi gerekiyor.

Editörün Seçimi

Multimedya