Suudi Arabistan'daki eğlence faaliyetlerinden neden nefret ediyorlar?

Suudi Arabistan'daki eğlence faaliyetlerinden neden nefret ediyorlar?

Pazartesi, 14 Ekim, 2019 - 11:30
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar
Ülkelerin askeri, güvenlik, medya ve politika alanlarında savaş –hatta birçok savaş- yürüttükleri bir anda yaşam iç güdüsünü ve insanların buna yönelik sevgisini ele alan kalkınma projelerini sürdürmesi bir güç müdür yoksa zayıflık göstergesi midir?

Bu soruyu sormamızın nedeni, Katar medyasının musluklarından akan ve Müslüman Kardeşler’in Suudi Arabistan karşıtı kampanyasının yoğunluğudur. Onlar sözde Suudi Arabistan için üzülüyor ve onu çok seviyor gibi görünerek Suudi Arabistan’a karşı bir karalama kampanyası yürütüyorlar.

Suudi Arabistan hükümeti nasıl eğlence festivalleri düzenliyor ve dünyanın eğlence üreticileri ile küresel ortaklıklar kuruyor? Nasıl iddialı ve ileri bir turizm programı başlatıp ülkeyi kolay, hızlı yollarla turistlere açıyor?

Katar, Müslüman Kardeşler ve onlardan nemalanan medya grupları, Suudi Arabistan’ın bu adımlarını yeriyor ve eleştiriyor. Çünkü onlar Suudi Arabistan ve halkının, neşeye ve yaşamaya yer vermeyen kara korkulardan oluşan bulutların, karanlık ve asık suratların gölgeleri altında yaşamalarını istiyor.

Suudi Arabistan’ın “Hayat Kalitesi” ve eğlence programlarına yönelmesini eleştirmelerinin nedeni, kesinlikle Suudi Arabistan’ı yürüttüğü savaşları kazanmaya teşvik amacı taşımıyor. Zira Katar ve medyası zaten Suudi Arabistan’ın her alanda yürüttüğü bu savaşın bir parçası.Hal böyle iken Katar’ın bu tavsiyesinde samimi olduğuna nasıl inanabiliriz? Nitekim Katar için söylediklerimiz Müslüman Kardeşler ve destekçileri için de geçerli.

Güçlü devletler, bir alanı ihmal edip diğerine odaklanan değil, her alanda yapmaları gerekeni yapan ülkelerdir. Her dakika savaşlar ve düşman medyanın gürültüleri altında yaşamak, gereksiz yere gergin ve militaris bir toplum yaratır. Savaşın kendisi ile ilgilenen kişileri, zamanı, maliyeti ve görmezden gelinmeyen önemi olduğu gibi barış ve kalkınmanın da önemi vardır.

Bir ülkenin güven ve gücünün göstergelerinden biri de mümkün olan her alanda at koşturabilmesidir. Güney Kore de bunun güzel bir örneği. Güney Kore’nin hayatın her alanında sahip olduğu göz kamaştırıcı deneyimi kim tartışabilir? Güney Kore yarım yüzyıldan fazla bir süre “nükleer” güce sahip Kuzey’deki düşmanının varlığına rağmen büyük kalkınma rüyasını gerçekleştirdi. Bu vesileyle Güney Koreli bir pop grubunun, Suudi Arabistan’ın en büyük stadının tribünlerini doldurup meydana taşan 100 binden fazla Suudi Arabistanlı dinleyici kitlesi önünde efsanevi bir konser verdiğini de yazalım.

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya