Sudan halkı Beşir’in yargılanmasını istiyor

Sudan halkı Beşir’in yargılanmasını istiyor

Pazartesi, 14 Ekim, 2019 - 10:15
(AFP)
İstanbul/Şarku’l Avsat
Sudanlı avukatlar, devrik Devlet Başkanı Ömer el-Beşir rejimine, Sudan güvenlik birimlerine ve istihbarata karşı bu hafta dava açmaya başlıyor. Avukatların açacağı davalar, anayasal düzenin baltalandığı 30 Haziran 1989’dan yana Sudan halkına karşı işlenen cinayet, işkence, tecavüz ve yolsuzluk gibi birçok konu içeriyor.

Suikastler ve yolsuzluk

Sudanlı Demokrat Avukatlar İttifakı Siyasi Komite üyesi Mahmud Hac eş-Şeyh, Independent Arabia'ya yaptığı açıklamada Komite’nin 13 Ekim Pazar günü dava açmaya başlayacağını belirtti. Şeyh’in açıklamasına göre bu davalardan en öne çıkanı, Sudan askeri darbesinin yaşandığı 1989 yılından başlayıp 13 Aralık 2018’de başlayan halkın devrimine kadar süren suikast davaları olacak. Bu suikast davalarından eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, güvenlik birimleri ve istihbarat sorumlu tutulacak.

Söz konusu iddianame; başta Ali Osman, Ahmed Harun, Fatih İzaaddin ve halkın üçte birinin öldürülüp geri kalanının onurla yaşamaya devam etmesi için fetva veren Sudanlı din adamı Abdulhay Yusuf olmak üzere eski rejimi temsil eden birçok lideri içeriyor. İddianame konuları arasında; tecavüz, kayıp vatandaşların bulunması, kişisel ve kurumsal yolsuzluklar, Sudan Havayollarına bağlı Heatrow havaalanı hattının satışı, Sudan Hilton Otel’deki hisselerin satışı ve demiryolunun satışı gibi devlet mallarının satılması ve özelleştirilmesinden elde edilen haksız kazançlar yer alıyor.

Sudanlı Demokrat Avukatlar İttifakı’nın rejim mağdurlarının şikayetlerini kaydedip bu kişilerin haklarını geri kazanmaları için özel bir ofis kurduğunu ifade eden Mahmud Hac eş-Şeyh, birçok sivil kurumu arasında önemli bir iş birliği ve ittifakın başladığını da belirtti.

Sudan adli alanında yapısal değişikliklerin gerçekleşmesini uman Şeyh, söz konusu davaların hızlandırılması için özel mahkemeler oluşturulması çağrısında bulundu.

Sudanlı Demokrat Avukatlar İttifakı, birincisi 1989’dan günümüze kadar yolsuzluk, cinayet ve işkence ihlallerine odaklanarak tüm usulsüzlüklerin izlenmesine, ikincisi ise adli yardımın sağlanmasına yönelik iki farklı komite kurdu. Genç avukatların mahkeme salonlarında neler olup bittiğini anlayıp davalara ayak uydurmaları için de eğitim komiteleri oluşturuldu.

Yasalar değişiyor

Öte yandan bir diğer avukat El-Muaz Hadra, önümüzdeki dönemde Sudan yargısının ele alacağı en önemli davalardan birinin Ömer el-Beşir ile birlikte Müslüman Kardeşler’in bazı askeri ve sivil üyelerinin de katıldığı 30 Haziran 1989 askeri darbesiyle anayasal düzenin baltalanması davası olduğu görüşünde. Bu darbenin, anayasanın 96. maddesine göre idam cezası gerektiren suçlardan biri olduğu kabul ediliyor. Darfur, Nuba Tepeleri ve Mavi Nil halkına karşı işlenen soykırım davalarında da yine Ömer el-Beşir ve 50’den fazla sivil ve askeri bürokrat suçlanıyor. Davaların çoğundaki cezalar, ömür boyu hapis ve kişilerin mallarına el koyulması arasında değişiyor.

Bu davaların önceki dönemde ortaya atılmadığını çünkü bunun için önce bağımsız bir yargı bulunması gerektiğini belirten El-Muaz Hadra, rejimin kendi lehine kullandığı eski yargı organlarının da temizlenmesi gerektiğini ifade etti.

Hadra, son günlerde atanan Başsavcının tüm bu meselelerin altından kalkamayacağına çünkü bu davaların çaba ve uzmanlık gerektirdiğine de değindi. Hadra’nın ifade ettiğine göre, bu davaların yürütülmesi için Başsavcıya ait bazı kanunlarda değişiklik yapılarak bu alanda nitelikle ve deneyimli kadroların yardımına başvurulması ve soruşturma komitelerinin açılması gerekecek. Hadra aynı zamanda kısmi değişiklik veya iptal gerektiren 162'den fazla yasa olduğunu belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya