Sudan'da silahlı hareketlerle müzakereler bugün başlıyor

Sudan'da silahlı hareketlerle müzakereler bugün başlıyor

Pazartesi, 14 Ekim, 2019 - 09:45
Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan (AFP)
Hartum/Muhammed Emin Yasin
Sudan Devlet Başkanı Abdulfettah el-Burhan, Sudan hükümeti ile Devrimci Cephe ve Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey Örgütü (SPLM-N) heyeti arasında yapılacak müzakerelere katılmak üzere Güney Sudan'ın başkenti Cuba'ya gitti.

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit'in resmi daveti üzerine, Sudan hükümet heyeti ve silahlı hareketler arasındaki barış görüşmelerinin açılış oturumuna katılacak olan Burhan, Geçici Hükümet Başbakanı Abdullah Hamduk ve diğer 6 Egemenlik Konseyi üyesini içeren Barış Konseyi'ne başkanlık ediyor.

Güney Sudan Devlet Başkanı Danışmanı Tut Gulwak, barış müzakerelerinin başlaması için gerekli hazırlıklar tamamlandığını söyleyerek, ülkesinin müzakerelerin başarılı ve kapsamlı barışı sağlaması konusunda istekli olduğunu belirtti. Egemenlik Konseyi’nin sivil üyelerinden Muhammed Hasan et-Teayişi ise müzakere davetinin tüm silahlı hareketlerin yanı sıra bazı dost ülkelerin liderlerine de gönderildiğini ifade etti. Teayişi, Güney Sudan devletinin ve Sudan’ın barış sürecine ev sahipliği yapabileceğinin de altını çizdi.

Barış Konseyi’nin görevlerinden biri, adil bir barışı sağlamak için sorunu kökten ele alarak ilgili kamu politikalarını formüle etmek. Konsey ayrıca, Geçici Dönem Anayasa Belgesi’nin 15. bölümünde yer alan kapsamlı barış meseleleri üzerinde çalışmaktan da sorumlu.

Barış Konseyi, barış ilkelerini sağlamlaştırmak, ulusal birliği pekiştirmek, güvenlik ve istikrarı artırmak, güven artırıcı girişimleri başlatmak ve barış sürecini tamamlamak amacıyla tüm taraflarla önemli konularda diyalogu sürdürmek için çalışacak.

Sudan Egemenlik Konseyi, geçtiğimiz ay, Devrimci Cephe ve Abdulaziz el-Hulu liderliğindeki Sudan Halkının Kurtuluş Hareketi Kuzey Örgütü (SPLM-N) ile Darfur, Güney Kordofan ve Mavi Nil'deki savaşı sona erdirmek üzere ‘İlkeler Bildirgesi’ başlığı altında bir anlaşma imzalamıştı.

Her iki taraf, doğrudan müzakerelere başlamadan önce İlkeler Bildirgesi’nde yer alan yükümlülükleri uygulamak için ortak bir komite kurmaya karar vermişti.

Egemenlik Konseyi, geçtiğimiz hafta Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa'da, müzakere sürecini tartışmak için silahlı hareketlerle gayrı resmi istişarelerde bulunmuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya