Suudi Arabistan-Rusya Forumu çeşitli alanlardaki işbirliğini artıracak

Suudi Arabistan-Rusya Forumu çeşitli alanlardaki işbirliğini artıracak

Pazartesi, 14 Ekim, 2019 - 09:45
Riyad/Fethurrahman Yusuf
Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad bugün, Suudi Arabistan-Rusya Forumu’nun başlaması ile enerji ve endüstri ortaklığının artırılmasının yolları, tarım ve güvenilir gıda alanında sürdürülebilir ortaklık, yatırım ortamı inşa etmek, ikili atölye çalışmaları ve ekonomi gibi sunumlara tanıklık edecek.

Suudi Arabistan-Rusya İş Konseyi Başkanı Tarık el-Kahtani, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, forumun iki taraf arasında çeşitli anlaşmalar ve her iki ülkedeki işverenler arasındaki işbirliğini arttıracak mutabakatlara tanıklık edeceğini söyledi. Kahtani işbirliği için hedeflenen sektörler arasında enerji, tarım, sanayi, lojistik, alt yapı projeleri, madencilik, gıda endüstrisi, gıda güvenliği, üretim, petrokimya, gaz, ilaç ve plastik endüstrisi olduğunu ifade etti.

Kahtani, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suudi Arabistan’ı ziyaretinin her alandaki ortak yatırımları arttıracağını beklediklerini belirterek, geçtiğimiz yıl iki ülke arasındaki ticaretin yüzde 43 oranında artış gösterdiğine dikkati çekti. Riyad ve Moskova’nın gelişen ilişkilerine vurgu yapan Konsey Başkanı, küresel enerji piyasasının dengesini korumak adına üst düzey koordinasyonun devam edeceğini vurguladı.

Suudi Arabistan ve Rusya ekonomik ilişkilerinin iki ülke arasında imzalanan bir dizi ticaret ve yatırım anlaşması ile sağlam bir temele dayandığı belirten Kahtani, bunların Suudi Arabistan- Rusya Ortak Komitesi ve Suudi Arabistan- Rusya İş Konseyi tarafından sağlandığını aktardı. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) daha önce Suudi Arabistan’da bir şube açmıştı.

Suudi Arabistan ve Rusya arasında birçok iş birliğinin olduğunu söyleyen Kahtani, devlet kurumları ile koordineli bir şekilde gerçekleştirilen ekonomik toplantı ve forumlar aracılığı ile bu iş birliğinin daha da geliştirileceğini dile getirdi.

Editörün Seçimi

Multimedya