​Suudi Arabistan kadınlara asker olma kapıları açıyor

​Suudi Arabistan kadınlara asker olma kapıları açıyor

Pazar, 13 Ekim, 2019 - 13:30
Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı, kadınların asker olabilmesi için anne ve babanın Suudi vatandaşı olmasını şart koştu (Reuters)
İstanbul/ Şarku'l Avsat

Suad el-Yala

 Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı’ndan bu hafta yapılan açıklamada kadınların er, onbaşı, çavuş ve subay rütbeleriyle kara, hava, deniz, stratejik füze kuvvetleri ve sağlık hizmetleri kollarında görev almasına olanak sağlarken, bu karar çok sayıda grup tarafından memnuniyetle karşılandı. Suudi Arabistan Şura Meclisi bu kararın, ülke ve bölgenin ulusal katılımı arttırma ve gerektiğinde nefsi müdafaa edebilmeyi sağlamak amacıyla geçmekte olduğu aşamaya uygun olduğunu bildirdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada kadın askerlerin, kara, hava, deniz, stratejik füze kuvvetleri ve sağlık hizmetleri kollarında gerekli eğitimleri aldıktan hemen sonra göreve başlayabilecekleri bildirildi.  Kabul şart ve prosedürlerini görmek ve başvuruda bulunmak için, oluşturulan portalı ziyaret etme çağrı yapıldı. Kadın askerlere, erkeklere benzer şartlar getirilirken onlara özel olarak yabancı uyruklu bir kişi ile evli olmama şart koşuluyor.

Geçtiğimiz yıldan bu yana kadınlar, askeri rütbelerle kamu güvenliğini sağlama birimlerinde faaliyet gösterseler de Suudi Arabistan tarihinde ilk kez kadınlara askeri görevlerde yer alma olanağı sunuluyor. Suudi kadınlar 2018 yılından bu yana, kadınların uyuşturucuyla mücadele dairesi, ceza infaz kurumları, ceza soruşturma birimleri ve gümrük muhafaza gibi güvenlik güçleri olarak görev yapıyor.

Şura Meclisi üyesi Dr. Sami Zeydan bu konu hakkında yaptığı açıklamada, Suudi kadınların gönüllü asker olarak hemşirelik yapma, orduya lojistik sağlama, ofis işleri ve birliklerin idari işlerini yerine getirmek üzere güney sınırındaki (Yemenli isyancılarla savaşılan bölge) operasyonlara bile katılmalarına izin veriliyor.
Kadınların savaşması Sünnet’e uygun

Şarku'l Avsat'ın Independet Arabia'dan çevirdiği habere göre, Zeydan, kadınların bu görevleri yerine getirmesinin erkeklerin kendilerini savaş alanlarındaki çatışmalara adamalarına katkı sağlayacağına işarette bulundu. Bu duruma, Hz. Peygamber döneminde İslam’ı savunmak için yapılan savaşlar sırasında askerleri tedavi ederek onlara yemek yapan sahabi kadınları örnek gösterdi. Meclisteki mevkidaşı İkbal Derdani de kadınlara verilen askerlik görevinin erkeklere zorunlu hizmet olarak sınırlandırılmaması için çağrıda bulundu. Kadın ve erkeklerin eşit olması gerektiğini söyleyen Derdani, kadınların vatana hizmet etme ve bölgede meydana gelebilecek herhangi bir kriz, saldırı, savaş vb. durumlarda kendilerini savunma konusunda hazır olmaları gerektiğini ifade etti. Suudi kadınların doğaları gereği güçlü ve mücadeleci olmaları nedeniyle toprakları ve kendilerini savunabileceklerine işarette bulundu. Bunun herkesin güçlü hissetmesini sağlayacağını belirten Derdani, “Allah göstermesin istenmeyen bir durum söz konusu olduğunda yüksek savunma eğitimi almış kadınların varlığı güven hissi verecektir” dedi.

Derdani, bu isteklerini silahaltına alma ve zorunlu hizmetin, kişinin fiziksel ve psikolojik inşasına ve ulusal aidiyet, sabır, dayanıklılık ve fedakarlık gibi temel değerlerin derinleşmesine katkıda bulunduğunu söyleyerek gerekçelendirdi. İkbal Derdani, “Ayrıca gençlere disiplin, fiziksel ve zihinsel aktiviteler öğretiliyor. Gerektiğinde ülkeye hizmet etmek veya savunmak için farklı güç ve beceriler gerektiren zor görevler için hazırlanıyorlar” şeklinde konuştu.

Derdani ayrıca kendisine göre uygun olan eğitim sürecinin üç ay ile 1 yıl arasında olduğunu ifade etti. Kişinin isteğine, becerisine ve kabiliyetine bağlı olarak, süresi ve eğitimi tamamlayanlar için askeri, güvenlik veya sivil pozisyonlarda çalışmaya öncelik verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca askeri eğitim ve zorunlu hizmet için bir yaş sınır getirilmesinin önemine vurgu yaparak, fiziksel yeterliliğe ulan 18 yaş üzeri kadınların kabul edilmesini önerdi. Ayrıca, şartlara bağlı olarak, askeri görevlendirme veya zorunlu hizmet arasında bir seçim yapılmak üzere ertelenebileceğine işarette bulundu.

Eğitimin önemli miktarda kendini savunma tekniklerini ve hafif silahların kullanımını içermesi gerektiğini belirten Derdani, stajyerlerin daha sonra fiziksel, ahlaki ve teknik eğitim, ağır silah kullanımı ve diğer modern savunma yöntemleri arasındaki becerilerine göre sınıflandırılacağını söyledi.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı, kadınlara askeri görevlendirmede bulunulmasında anne- babanın Suudi vatandaşı olmasını şart koştu. Ayrıca başvuruda bulunan adayın iyi davranış sertifikasına sahip olması gerektiği belirtildi. Adayların askerlik için yeterli olduklarına dair sağlık raporu getirmeleri, boy ve kilonun orantılı olması, boy uzunluğunun 155 santimetreden kısa olmaması gerektiği bildirildi. Yabancı uyruklu vatandaşlarla evli olan Suudi kadınlar, Bakanlık tarafından herhangi bir neden sunulmaksızın saf dışı bırakıldılar. Ancak alanın hassasiyet ve önemi göz önüne alındığında ‘güvenlik gerekçesiyle’ diskalifiye edildikleri söyleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya