Pompeo, Çin’in uygulamalarını Orwell’ın 1984 romanına benzetti

Pompeo, Çin’in uygulamalarını Orwell’ın 1984 romanına benzetti

Cumartesi, 12 Ekim, 2019 - 12:30
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo cuma günü yaptığı açıklamada Çin Komünist Partisi’nin bir milyondan fazla Uyguru toplama kamplarında tutarak yanlış uygulamalara imza attığını bildirdi. Pompeo, Çin’in bu uygulamalarını George Orwell’ın meşhur romanı 1984’teki sisteme benzetti. 

Reuters’ın haberine göre Amerikan Hristiyan Danışmanları Derneği’nin Tennessee eyaletinin başkenti Nashville’de düzenlenen bir etkinliğinde konuşan Pompeo, Amerikan Ulusal Basketbol Ligi’nin (NBA) Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki durumu kabul etmesini dilediğini belirtti.

Houston Rockets Yöneticisi Daryl Morey'in Hong Kong'daki gösterilere destek veren ''Özgürlük için mücadele, Hong Kong'a destek'' Twitter paylaşımı Çin'de tepkilere neden olmuştu. NBA, gelen tepkiler üzerine geri adım attı ve Morey'in paylaşımından üzüntü duyduklarını belirten bir açıklama yaptı. Morey desöz konusu Twitter paylaşımını sildi. 

Pompeo konuya dair yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Çin Komünist Partisi, bir milyondan fazla Uygur Müslümanı Sincan toplama kamplarında tutuyor ve onlara kötü muamele ediyor. Böylece George Orwell’ın meşhur 1984 romanının somutlaştığını görüyoruz. Umarım NBA bunu kabul eder.”

Çin pazarının NBA için 4 milyar dolardan fazla değerde olduğu tahmin ediliyor.

Çin, Sincan’da aşırılığı ortadan kaldırarak insanlara yeni beceriler kazandırmak için “mesleki eğitim merkezleri” olarak nitelendirdiği kompleksler kurması nedeniyle geniş çaplı bir kınamayla karşı karşıya kaldı. Birleşmiş Milletler, en az bir milyon Uygur ve diğer Müslümanların gözaltına alındığını belirtti.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, pazartesi günü ABD, özellikle Uygur azınlıklarına karşı yapılan baskıya karışmakla suçladığı 28 Çin hükümet ve ticaret örgütünü kara listeye aldı. ABD’nin söz konusu kararı, yüz tanıma teknolojisinde öncü olan SenseTime Group, Crystal Technologies ve güvenlik kameraları öncüsü Hikvision gibi yapay zeka alanındaki en büyük Çinli şirketlerden bazılarını kapsıyor.

Bir süre önce Sincan’daki Müslüman azınlıkların tutuklanması ve haklarının ihlal edilmesinden sorumlu tuttuğu Çin hükümeti ve Çin Komünist Partisi yetkililerinin vizelerine de kısıtlamalar getirilmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya