Trump, 2 yıl sonra Asiri’nin öldürüldüğünü doğruladı

Trump, 2 yıl sonra Asiri’nin öldürüldüğünü doğruladı

Cumartesi, 12 Ekim, 2019 - 10:00
İbrahim el-Asiri (Şarku'l Avsat)
Washington Muhammed Ali Salih
ABD’nin Arap Yarımadası'ndaki El Kaide liderlerinden İbrahim Hasan el-Asiri’nin Yemen’de drone ile öldürüldüğünü bildiren raporu yayınlamasından 2 yıl sonra ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından konuyla ilgili açıklama yaptı. ABD basınında çıkan haberler, ABD askerlerini Suriye'den çekme kararının DEAŞ’ın faaliyetlerine devam etmesini teşvik edeceği eleştirilerinin ardından Trump’ın terör ve teröristlere tolerans göstermediğini vurgulamak istediğini söyledi.

Trump’ın Twitter mesajının ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bu, El Kaide örgütü liderlerinden bomba uzmanı İbrahim Asiri’nin iki yıl önce, ABD’nin Yemen’de yürüttüğü terörle mücadele operasyonunda öldürüldüğüne dair ilk doğrulamadır. ABD hükümeti,  yüce milletimiz için tehlike oluşturmasalar bile Asiri gibi teröristleri avlamaya devam edecek.”

New York Times’ın dünkü haberinde Trump’ın Twitter mesajının ve Beyaz Saray’ın açıklamasının, ‘bu geç duyurunun nedenini izah etmediği’ belertildi. Gazetenin haberinde şu ifadelere yer verildi:

“ABD hükümeti birçok durumda, terör operasyonlarında ve özellikle de drone gibi uzak mesafeden gerçekleştirilen hamlelerinde kimin öldürdüğünden emin değil. Ayrıca bu tür haberlerin onaylanması uzun zaman alabilir ve istihbarat operasyonlarına ihtiyaç duyulur. Örneğin, istihbarat teröristler arasındaki iletişimi izleyerek belirli bir teröristin öldürülmesini doğrular.”

ABD’nin eski Başkanı Barack Obama yönetiminde Ulusal Güvenlik Konseyi'nde terörle mücadele biriminin direktörü olan Joshua Geltzer, dün yaptığı açıklamada, “Bu önemli bir haber. Ancak yeni değil. Bu haber şimdi Başkan Trump’ın terörizme karşı verilen savaşta sert bir imajı olduğunu sergilemek için yayınlandı” dedi.

CIA’nin eski Direktör Yardımcısı Michael Morell da konuya ilişkin şunları söyledi:

“Bugün ya da dün, Asiri’nin öldürülmesi teröristlere karşı verilen mücadelede El Kaide’nin kurucusu Usame bin Ladin’in öldürülmesinden sonraki en büyük zaferimiz olarak kalmaya devam edecek. Beyaz Saray geçen yıl Asiri’nin öldürüldüğüne yönelik başka bir açıklamada daha bulunmuştu. Açıklama, Asiri’nin ölümünden bir yıl sonra yapılmıştı. Söz konusu açıklamada Asiri’nin öldürülmesinin Arap Yarımadası’nda faaliyet gösteren El Kaide örgütüne ‘ağır bir darbe’ indirdiği ifade edilmişti. ABD, ülkemiz için bir tehdit oluşturmasalar dahi Asiri gibi teröristlerin peşinde olmaya devam edecek.”

Asiri’nin ölümü hakkında yaklaşık bir yıla yakın bir süredir söylentiler vardı. AP’nin haberine göre Asiri, 2009 yılındaki başarısız “doğum günü saldırısında” ABD’li bir ticari uçağa patlayıcılar yerleştirmişti. Ayrıca 2010 yılında bir başka uçağı hedef almak üzere bir yazıcının kartuşuna yerleştirilmek üzere patlayıcılar üretmişti. 

ABD Savunma Bakanı Halkla İlişkiler Yardımcısı Dana White, Asiri’nin DEAŞ örgütü ile ilişkili olduğunu söyledi. Ancak Fox televizyonuna yaptığı açıklamada ayrıntılara yer vermedi. Ayrıca Asiri’nin nasıl öldürüldüğü hakkında detay vermeyen White “Asiri, artık DEAŞ için bomba üretemiyor” demekle yetindi.

Fox televizyon kanalının haberine göre Asiri ve hezimete uğrayan DEAŞ arasındaki ilişkiler 2016 yılında başladı. DEAŞ, Suudi Arabistan ve bölgedeki diğer ülkeleri hedef aldı. El Kaide ile bir ittifakın hedeflerine ulaşmasına yardım edeceğinin farkına varıldı. Dönemin CIA Direktörü Yardımcısı Michael Morell konuya dair şunları söyledi:

“Washington'daki tüm heyecan verici haberler ve skandallar arasında birçok insan son zamanlarda en önemli istihbarat ve askeri zaferlerden birini önemsemedi. ABD’li yetkililer, İbrahim Hasan Asiri’nin öldürülmesini doğruladı. Asiri’nin faaliyetleri CIA tarafından izlendi. Mesela 2010 yılında ABD’li bir kargo uçağını patlatmak için tasarlanan yazıcı kartuşlarında bombalar gizledi. Bombalar havaalanının gözetiminde veya patlayıcıları tespit etmek için eğitilmiş köpekler tarafından algılanamadı. Asiri, 2012 yılında metal olmayan patlayıcı bir yelek üretmeyi başardı. Bu yelekler havaalanında ele geçirildi. Asiri son olarak elektronik cihazların içine gizlenebilecek bombalar tasarladı. Bunun sonucunda yolculara bu tür cihazlarla seyahat etme yasağı getirildi.”

 


Editörün Seçimi

Multimedya