Fransa'da 4 polisin ölümüne neden olan saldırının etkileri sürüyor

Fransa'da 4 polisin ölümüne neden olan saldırının etkileri sürüyor

Cuma, 11 Ekim, 2019 - 14:45
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz Salı günü Paris Polis Merkezi’nde kurbanlar için düzenlenen törene katıldı (AP)
Paris/Şarku’l Avsat
2015 yılının Ocak ayında Charlie Hebdo dergisinin Paris'teki ofisine yapılan saldırıda 12 kişi hayatını kaybetmişti. Geçtiğimiz Perşembe günü Paris Polis Merkezi’nde bıçaklı saldırı düzenleyen ve 4 kişinin ölümüne neden olan Michael Harpoon, Charlie Hebdo saldırısına ilişkin “Hak ettiğini buldular” açıklaması yapmıştı. Paris Polis Merkezi’nde görevli Harpoon’un polis arkadaşı, duyduğu bu söz karşısında şaşkınlığını gizleyemedi ve olay ülkedeki şiddetli tartışmanın da fitilini ateşledi.

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü dört polis memurunu öldüren Harpoon hakkında önemli istihbarat raporları elde edilirken, olayın derinlemesine araştırılması için yetkililerden ise pek fazla baskı yapılmadığı iddia edildi. Başkent polisi, bilgisayar teknisyeni olan Harpoon’un saldırı sonrası kaçma şansının olduğunu ancak bunu yapmadığını ifade etti.

Yaşanan saldırının ardından Fransa’da daha fazla “dikkat” çağrısı yapılırken, belki de yaşanan bu olaylar içeriden kaynaklanan terörist tehditleri, şiddet ve zulmü hatırlatan olayları tekrarlatabilir.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz Salı günü başkent polis merkezi binasından düzenlenen cenaze törenine katıldı. Tören sırasında Fransa halkına seslenen Macron “ölçülü davranma” çağrısında bulundu.

Araştırmacılar, Michael Harpoon isimli bilgisayar teknisyenin ofisinde radikalizm yanlısı deliller, flash bellek ve birkaç iş arkadaşının adresinin yazılı olduğunu not buldu.

Fransa Cumhurbaşkanı başkent polisine çağrıda bulunarak Harpoon’un ofisinde bulunan isim ve adresleri bulunan bu kişilerin, çalışma alanları, ev ve yakınlarını izlemeye alarak olağandışı davranışların derhal rapor edilmesi emretti.

Macron açıklamasında, “Fransa’nın özgürlüğü hapsetmek, kadınları köleleştirmek ve medeniyeti öldürmek isteyenlerin karşısında olduğunu” belirterek, onları terörizmle ilişkilendirdi.

Fransa’nın terörle mücadele savcısı Jean-Francois Ricard, katilin "aşırılıkçı olduğundan şüphelenilen birkaç kişi” ile iletişimde olduğunu, şahsın saldırıdan kısa bir süre önce eşiyle arasında geçen mesajlaşmalarda radikal İslam’a atıfta bulunduğunu ve kadınlarla tokalaşmayı yasakladığını söyledi.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner saldırının ardında, Cumhurbaşkanı Macron’un yaptığı gibi dikkat ve tedbirli olma çağrısında bulunarak, daha önce verilen ikazların herkes tarafından eksiksiz olarak uygulanması gerektiğini belirtti.

İçişleri Bakanı ayrıca açıklamasında, son yıllarda radikal olduğundan şüphe edilen 20 polis memurunun görevden alındığını ifade etti. Bakan ayrıca, Michael Harpoon’un uyarı gerektiren bir durumunun olmadığını belirtmesi ile eleştiri oklarının hedefi haline geldi.

Yetkililer, Perşembe günü meydana gelen saldırının gündeme getirdiği emniyet içerisindeki daha derin sorunlara ilişkin soruları yanıtsız bıraktı. Muhalefet ise saldırı sonrası söylemlerinin şiddetini artırarak, Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner’ı hedef aldı.

İçişleri Bakanı saldırının ardından yaptığı açıklamada, “Başkalarının da dediği gibi katil sağır ve sinirliydi ve bu mesleğinde ilerlemesini engelledi. Hiçbir uyarı belirtisi yoktu” dedi.

Martinik'teki Fransız Batı Hint Adaları'nda doğumlu olan Harpoon’un sağır olduğu, işinde ilerleme kaydedememesi sebebi ile de sinirli olduğu aktarıldı. Harpoon’un sürekli olarak aynı camiye gittiği öne sürülürken, Fransa'dan geçmişte sınır dışı edilen radikal bir imamın bu camide etkili bir isim olduğu iddia ediliyor.

Fransa polisinin raporlarında Michael Harpoon’un 2015 yılından bu yana davranış ve alışkanlıklarında bazı değişiklikler olduğuna dikkat çekildi. Güvenlik sebebi ile ismi gizli tutulan bir iş arkadaşı açıklamasında, Harpoon’un Müslüman olduktan sonra, radikal fikirlere sahip olduğunu, Müslüman bir kadın ile evlendikten sonra ise kadınlarla el sıkışmadığını söyledi.

Saldırganın Facebook hesabında, isminde yer alan bazı harfleri de içeren bir takma ad ve onun yanında siyah bir yumrukla “sağırların gücü” sloganı olduğu ifade edilirken, ayrıca, Suriye ve Filistin topraklarında yaşanan olaylarla ilgili bazı şiddet içerikli video paylaşımlarının bulunduğu belirtildi.

Editörün Seçimi

Multimedya