Katar'dan Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'na destek

Katar'dan Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'na destek

Cuma, 11 Ekim, 2019 - 07:00
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Katar'daki Türk askerlerini ziyaret ederken (AP-Arşiv)
Londra/Şarkul Avsat
Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ile yaptığı telefon görüşmesi sonrası, ülkesinin, Ankara’nın Suriye’nin kuzeyine yönelik Barış Pınarı Harekatı’na destek verdiği bilgisini paylaşıldı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre Akar, Türkiye’nin Fırat'ın doğusuna başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin Bakan Atiyye’ye bilgi verdi.

Katar resmi haber ajansının (QNA) aktardığı bilgilere göre Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad’ın Türkiye’nin Suriye’ye yönelik askeri operasyonunun ilk gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, bölgesel ve uluslararası gelişmelerin yanı sıra iki ülke arasındaki stratejik ilişkiler ve özellikle Suriye'deki son gelişmelerin değerlendirildiği belirtildi.

AFP, Katar’ın, birçok Arap ülkesinin kınamasına ve Arap Birliği'nin Cumartesi günü acil toplantı çağrısına rağmen Türkiye'nin Suriye’ye yönelik askeri harekâtını desteklediğini aktardı.

Ankara, 28 Nisan 2016 tarihinde Katar Savunma Bakanlığı ile Türkiye Savunma Bakanlığı arasında imzalanan askeri işbirliği anlaşması kapsamında Katar'da bir askeri üs kurduğu için iki ülke önemli bir müttefik haline geldi.

Türk ordusu ile Katar ordusu arasında ortak askeri tatbikatların merkezi olan Tarık Bin Ziyad Askeri Üssü’nde zırhlı araçların yanı sıra 3 bin Türkiye askeri bulunuyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayında yayınlanan bir raporda, Katar'da yeni bir Türk askeri üssünün kurulduğu bildirilmişti. Diğer yandan Hürriyet gazetesi tarafından yayınlanan bir haberde, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış töreni hakkında açıklama yapması beklendiği belirtilmişti.

SOHR'dan açıklama

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), askeri operasyonun başladığı Çarşamba gününden bu yana 8 sivil ve 19 SDG unsuru öldüğünü açıkladı.

Editörün Seçimi

Multimedya