Trump bugün Çin Başbakan Yardımcısı ile görüşecek

Trump bugün Çin Başbakan Yardımcısı ile görüşecek

Cuma, 11 Ekim, 2019 - 07:30
Amerika Başkanı Donald Trump (AP-Arşiv)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya üzerinden bugün Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile görüşeceğini söyledi. Trump Washington'da süren üst düzey ABD-Çin ticaret görüşmeleri için "çok iyi gidiyor" şeklinde yorum yaptı.

Trump Perşembe günü yaptığı açıklamasında, “ Çin ile görüşmeleri henüz tamamladık ve çok iyi gidiyoruz. Yarın görüşmelerin bir diğeri gerçekleşecek. Beyaz Saray’da Çin Başbakan Yardımcısı ile çok iyi gideceğini düşündüğüm bir görüşme yapacağım.

Öte yandan Washington'a gelen Çin Başbakan Yardımcısı’nın ziyaretinin kısa sürmesi bekleniyor. Çinli yetkilinin Cuma akşamı ABD’den ayrılması bekleniyor.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Çin ile üst düzey müzakerelerin bu hafta Washington’da devam edeceğini, bu görüşmenin yaz aylarında yaşanan gerilimin ardından sorunların çözümü için umut işareti olacağı bildirilmişti.

Görüşmelerde Amerikalıların geçen yıldan beri anlaşmaya varmak istedikleri fikri mülkiyet hakları, izinsiz teknoloji transferi, tarım ve uygulama prosedürleri gibi önemli meseleler üzerinde durulacak.

Editörün Seçimi

Multimedya