Trump'ın avukatından Biden'a suçlama

Trump'ın avukatından Biden'a suçlama

Perşembe, 10 Ekim, 2019 - 14:15
ABD Başkanı Donald Trump'ın avukatı Rudy Giuliani (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD Başkanı Donald Trump'ın kişisel avukatı Rudy Giuliani, 2020’deki ABD başkanlık seçimlerinde Trump’ın en güçlü rakiplerinden olarak gösterilen Joe Biden’a ‘Burisma’ adlı Ukraynalı doğalgaz şirketinin 900 bin dolarlık ödeme yaptığını iddia etti.

İngiltere merkezli Daily Mail gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre Giuliani iddiayı, Ukrayna Yüksek Şurası (Verkhovna Rada) milletvekili tarafından verilen belgelere dayandırdı.

Giuliani, Fox News’a verdiği röportajda Biden, oğlu ve kardeşinin haksız yollardan milyonlarca dolar kazandıklarını söyledi.

Ukraynalı Milletvekili Andriy Derkach dün başkent Kiev’de düzenlediği basın toplantısın da elinde Burisma Holdings’in Biden'a lobi faaliyetleri için yaklaşık 1 milyon dolar ödediğini gösteren belgeler olduğunu iddia etti.

Derkach, Ukrayna Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Bürosu yetkilileri ve yabancı ülkelerin diplomatik misyonlarındaki temsilcileri arasında gerçekleşen yazışmalar da dahil olmak üzere elinde olduğunu söylediği belgeleri yayınladı. Derkach, belgelerin Burisma'nın Biden'a bir aracığıyla para ödediğini kanıtladığını söyledi.

Bununla birlikte Trump’ın ekibi, ABD’nin dış yardımını durdurma tehdidiyle Biden’ın oğlu Hunter’ın 2014 yılı başlarına kadar çalıştığı Burisma Holdings’le ilgili soruşturmayı iptal ettiğini öne sürdü.

Başkan Trump’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile söz konusu soruşturma ile ilgilenmesini istediği bir telefon görüşmesi yapması, Demokratların ABD Başkanı’nın görevinden azledilmesi için gerekli işlemleri başlattığı fırtınalı bir atmosfer yaratmıştı.

Rusya merkezli Interfax haber ajansının çevirisine göre araştırmacılar, Burisma Holdings’in bir lobicilik şirketi aracılığıyla Joe Biden'a para transfer ettiği görüşünde. Derkach, ABD merkezli Rosemont Seneca Partners şirketine aktarılan 900 bin doların danışma hizmetleri için ödendiğini söyledi. Derkach, Biden’ın eski ABD Başkanı Barack Obama’nın yardımcılığını yaptığı dönemde yetkisini Burisma hakkında açılan bir soruşturmanın iptali için kullandığını öne sürdü.

Derkach, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Biden, Ukraynalı makamları etkilemek için siyasi ve ekonomik konumunun etkisini ve Ukarayna’ya yönelik dış yardımı konusunu kullandı.  Joe Biden, Burisma Holdings’in kurucusu ve sahibi olan eski Ukrayna Çevre Bakanı Mykola Zlochivsky hakkındaki davalarda ona yardım etti” dedi.

Derkach ayrıca ABD Adalet Bakanlığı'na iddialarını ve belgelerini bağımsız olarak soruşturması çağrısında bulundu.

Derkach’ın Biden hakkındaki iddialarının önemli olduğunu düşünen Giuliani, “Medya, Biden’ın yapmış olabilecekleri ile ilgili kanıtları göz ardı ederken Trump'ın görevden alınmasına ilişkin soruşturma başlatılması tam bir haksızlık” ifadesini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya