Sudan Başbakanı'ndan yabancı yatırımcıları çekecek kapsamlı reform sözü

Sudan Başbakanı'ndan yabancı yatırımcıları çekecek kapsamlı reform sözü

Perşembe, 10 Ekim, 2019 - 09:45
Hartum/Muhammed Emin Yasin-Abu Dabi/Şarku’l Avsat
Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan ile gerçekleştirdiği Abu Dabi ziyaretinde, Sudan’ın ekonomi politikasını istikrara kavuşturma, yatırım yasalarında kapsamlı reformlar uygulama ve özellikle Körfez ülkelerinin olmak üzere tüm yabancı yatırımcıların önündeki engelleri kaldırma sözü verdi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Enver Karkaş ise Sudan liderliğinin ülkesine yaptığı ziyaretin stratejik bir ortaklık kurduğunu dile getirerek, BAE ve Sudan’ın tarihi ilişkisinin yeni bir siyasi ve ekonomik işbirliği aşamasına geçtiğine dikkat çekti.

Karkaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sudan Dışişleri Bakanı Esma Abdullah ile yaptığım görüşmede, dikkate değer bir ulusal anlam, tarihi anın farkındalığı ve zorlukların büyüklüğü ve bunlara hitap etmenin önemi konusunda bir farkındalık hissettim. BAE’nin geçiş sürecini kolaylaştırmadaki rolünü takdir etmesinden memnun oldum. Ortaklık ve işbirliğini dört gözle bekliyoruz” dedi.

Sudan hükümet Sözcüsü Faysal Muhammed Salih, Başbakan Hamduk’un Suudi Arabistan ve BAE’li yatırımcılarla görüşmeler yaptığını söyleyerek, “Başbakan Suudi Arabistan ve BAE’li yatırımcılarına tüm engelleri kaldırma ve çeşitli yatırım alanlarındaki yasaları yeniden düzenleme sözü verdi” dedi.

Hamduk, Sky News Arabia’ya verdiği röportajda, kardeş ülkelerin yaptığı yardımların, Sudan’ın yaşadığı ekonomik sıkıntıların çözülmesiyle birlikte kısa ve uzun vadede yakıt, buğday, ilaç ve gübre ihtiyacının ithalatına katkıda bulunacağını vurguladı.

Sudan Başbakanı, “Sudan'da yatırım için cazip bir ortam yaratmak istiyoruz ve yatırımcıları güvence altına almak için yasalar geliştireceğiz. Yatırımdan sorumlu organı yeniden yapılandırmaya başladık” dedi.

Eski rejimin mirasıyla nasıl başa çıkılacağı konusuna değinen Hamduk, “30 yıllık yolsuzluk mirasını ele almak için sihirli bir değneğimiz yok ancak eski rejimin mirasını ortadan kaldırmaya kararlıyız” şeklinde konuştu.

Hamduk, Maliye Bakanı İbrahim el-Bedevi’nin Sudan’ın, Suudi Arabistan ve BAE tarafından verilen desteğin yarısı olan 1,5 milyar doları aldığına ilişkin açıklamasını hatırlattı.

Editörün Seçimi

Multimedya