Tunus'ta parlamento seçimlerinin ilk resmi sonuçları açıklandı

Tunus'ta parlamento seçimlerinin ilk resmi sonuçları açıklandı

Perşembe, 10 Ekim, 2019 - 06:45
Resmi sonuçlara göre, 217 sandalyeli parlamentoda 52 milletvekili çıkaran Nahda Hareketi seçimi önde tamamladı (EPA)
Tunus/Munci es-Saidani-Londra/Şarku’l Avsat
Tunus Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Nebil Bafun, yaptığı açıklamada 6 Ekim’de gerçekleştirilen Tunus parlamento seçimlerinin ilk resmi sonuçlarını duyurdu.

Sonuçlara göre İslamcı çizgideki Nahda Hareketi, milletvekili sayısını arttırarak seçimleri birinci olarak tamamladı.

Nebil Karvi liderliğindeki Tunus’un Kalbi Partisi ise çıkardığı milletvekili sayısıyla ikinci sırada yer aldı.

Şimdi ise Nahda’nın, 217 sandalyeli Tunus parlamentosunu güvence altına almak için 109 milletvekilinin güvenoyunu alıp mutlak çoğunluğu sağlayarak koalisyon hükümeti kurması gerekiyor.

Raşid el-Gannuşi’nin liderliğindeki Nahda Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Muhammed bin Salim, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Yolsuzlar ve yolsuzlukla koalisyon kurmayacağız. Parlamentodaki çoğunluğu rahatça sağlayabilecek olan, düşman değil devrimci olarak bilinen merkezci güçlerle koalisyon kuracağız” dedi.

Salim, Nahda’nın Abir Musi liderliğindeki Özgür Anayasa Partisi ile ittifak kurma olasılığına dair soruya ise partisinin bu partiyle de demokratik bir şekilde ilişki kuracağını belirterek “Nahda olarak tüm demokratik güçlerle ile iletişim kuracak, kimseyi dışlamayacağız. Zira partimiz daha önce siyasi dışlama yasasını reddetmişti” dedi.

Hükümet senaryoları

Tunus parlamento seçimlerine ait ön sonuçların açıklanmasının ardından, Nahda liderliğinde bir hükümet kurulabilmesi için 3 farklı senaryo ortaya atıldı.

Senaryolardan ilki; Nahda’nın, Seyfeddin Mahluf önderliğindeki Onur Koalisyonu, Muhammed Abbu liderliğindeki Demokratik Akım Partisi ve Yusuf Şahid önderliğindeki Yaşasın Tunus ile koalisyon kurma olasılığı. Bu koalisyon kurulduğu takdirde 110’dan fazla oy alınacak.  

İkinci senaryo olarak Nahda Hareketi’nin; Yaşasın Tunus, Demokratik Akım Partisi ve Abir Musi liderliğindeki Özgür Anayasa Partisi’yle de koalisyon hükümeti kurması öngörülüyor. Bu durumda da çoğunluğun güven oyunu garanti etmiş olacak.

Nahda Hareketi’nin parlamentodaki mutlak çoğunluğu garanti edeceği üçüncü senaryoda ise Yaşasın Tunus ve Tunus’un Kalbi ile müttefik olması gerekiyor.

Bazı gözlemciler, Nahda’nın önünde başka senaryoların da olduğunu söylüyor. Bunlardan biri Nahda Hareketi’nin Yaşasın Tunus, Halk Hareketi ve Demokratik Akım Partisi ile ittifak kurma olasılığı. Bir diğeri ise İslamcı bir parti olan İmam Said el-Ceziri liderliğindeki Rahmet Partisi, Onur Koalisyonu ve Demokratik Akım Partisi ve bazı bağımsızlarla ittifak kurarak erken seçimlerden kaçınması.

Nahda’ya yakın kaynaklara göre, hareketin gelecek hükümeti yönetmesi için liderlerinden birini öne atması bekleniyor. Öne sunulan isimler arasında partinin genel sekreteri ve Tunus Kalkınma ve Uluslararası İşbirliği Bakanı olan Ziyad el-Uzari bulunuyor.

Söz konusu kaynakların açıklamalarına göre Nahda Hareketi, Başbakan Yusuf Şahid ile iki taraf arasında siyasi bir yakınlık kurma ve yönetim tecrübesinden yararlanmak için istişareler başlattı.

Halk Hareketi ve Demokratik Akım Partisi ise gelecek hükümete başkanlık etmesi için bağımsız bir adayı önerdi. Tahminler, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 7,1 oy alan Safi Said etrafında yoğunlaşıyor. Ancak Said, ilk turu geçememişti.

Muhammed bin Salim ise bu konuda “Hükümet başkanının bağımsız bir aday olup olmayacağını önemsemiyoruz. Önemli olan, adayın tüm müttefik kuvvetler tarafından kabul edilmesi ve yetkin bir kişi olması” dedi.

Pazar günü gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri bağlamında ise avukatı Kemal bin Mesud, cumhurbaşkanı adayı Nebil Karvi’nin Tunus yargısı tarafından serbest bırakıldığını açıkladı.

Yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanan medya patronu Karvi, 15 Eylül’de gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 15,58’ini alarak ikinci tura katılmaya hak kazanmıştı.

Karvi’nin bir diğer avukatı, 13 Ekim’de yapılması planlanan seçimlerin Karvi serbest bırakılıncaya kadar ertelenmesi için İdari Mahkeme’ye dilekçe verdiklerini belirtmişti.

Karvi’nin partisi Tunus’un Kalbi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, Karvi'nin adaylarla eşit şekilde bizzat seçim kampanyası yürütebilmesi hususunda 30 Eylül’de talepte bulunulduğu belirtilmişti. 

Tunus Yüksek Seçim Kurulu, Tunuslu siyasetçiler ve uluslararası gözlemciler, Karvi’nin diğer adaylarla eşit şekilde seçim kampanyası yürütebilmesi çağrısında bulunmuştu. Partisinin seçim kampanyasını Karvi’nin eşi Selma es-Semavi ve parti liderleri yürütmüş, kurucusu olduğu Nessma TV ise Tunus Görsel İşitsel Medya Genel Komisyonu’nun uyarılarına rağmen Karvi’nin seçim propagandasını yapmıştı.

Medya patronu Karvi’nin 23 Ağustos tarihinde yani seçim kampanyalarından 10 gün önce tutuklanması ise siyasetin yargı vesayeti altın alınması tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

Editörün Seçimi

Multimedya