Fransız İçişleri Bakanı’ndan Paris saldırısı hakkında özeleştiri

Fransız İçişleri Bakanı’ndan Paris saldırısı hakkında özeleştiri

Salı, 8 Ekim, 2019 - 10:00
Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Paris'teki Emniyet Müdürlüğüne perşembe günü bir polis memuru tarafından düzenlenen saldırı sonrası olay yerini ziyaret ederek gazetecilerin sorularını yanıtladı (EPA)
Paris/Şarku’l Avsat
Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Paris'teki Emniyet Müdürlüğü’nde perşembe günü bir polis memuru tarafından düzenlenen saldırının ardından yaptığı açıklamalarda saldırganın radikalleştiğine dair işaretler verdiğini fakat bunları izlemede ihmalkarlık yapıldığını belirtti. Castener, istifa edip etmeyeceği sorulduğunda ise Fransa Başbakanı Edouard Philippe’in kendisine güvendiği bir dönemde bunun söz konusu olmadığını belirtti.

Bakan Castaner, 4 polis memurunun ölümüne sebep olan olayla ilgili TF1 kanalına yaptığı özeleştiri açıklamasında “Maalesef aksaklık ve ihmalin olduğu açıkça görülüyor” dedi. Terörle Mücadele Birimi tarafından yürütülen ön soruşturmaya göre emniyet istihbarat biriminde memur olarak çalışan 45 yaşındaki saldırgan Mickael Harpon, radikal düşünceyi benimseyerek bu düşüncedeki insanlarla bir araya geliyordu.

Castener’ın açıklamasına göre Mickael Harpon, 2015’te Fransız dergisi Charlie Hebdo’nun ofisine yapılan saldırıdan birkaç ay sonra saldırının haklılığını dile getirmişti. Aslında bu, Harpon’un radikalleşmeye başladığını belli ettiği anlamına geliyor. Ardından radikallere ait dosyalardan sorumlu olan bir polis memuru, Harpon’un çalışma arkadaşları ile görüşme gerçekleştirip onlara Harpon hakkında idari şikayette bulunup bulunmayacaklarını sordu.

Castener ise bu konuda “Çalışma arkadaşları ise Harpon hakkında şikayette bulunmamaya karar vermiş. İşte ihmalkarlık bu noktada başlıyor. Harpon’un dosyasında radikalleşmiş olabileceğiyle ilgili hiçbir işaret bulunmuyor. Eğer bir işaret olmuş olsaydı, belki de bu saldırıdan kaçınabilirdik” dedi. Castener, bundan sonra polis teşkilatındaki olası radikalleşmeye karşı daha iyi prosedürlerin alınmasını istedi.

Söz konusu saldırıyla ilgili önemli unsurlar hala netleştirilmediği gibi, 1’i kadın 4 kişiyi öldürmesinin ardından bir polis memuru tarafından öldürülen Harpon’un herhangi bir hücreye bağlı olup olmadığı da bilinmiyor.

Castener, Emmanuel Macron hükümetinde göreve geldiği 2018 yılından beri eleştiriliyor ve bu eleştiriler yakında kesilecek gibi gözükmüyor. Öyle ki bazı muhalif siyasetçiler, Castener’ın istifa etmesini istiyor.

Fransa’da terör tehdidinin şuan çok yüksek olduğunu belirten Castener, bu yılın başından beri yaklaşık 59 farklı terör saldırısının önlendiğini söyledi. AFP’nin haberine göre Castener, Fransız Parlamentosu İstihbarat ve Güvenlik Komitesi huzurunda kapalı bir oturumda bugün hazır bulunacak.

Editörün Seçimi

Multimedya