'Arabistan’daki Harikalar Diyarı el-Ula' sergisi Paris’te ziyaretçilere açıldı

'Arabistan’daki Harikalar Diyarı el-Ula' sergisi Paris’te ziyaretçilere açıldı

Salı, 8 Ekim, 2019 - 10:45
Paris/Mişel Ebu Necm
Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Arap Dünyası Enstitüsü, ‘Arabistan’daki Harikalar Diyarı el-Ula’ sergisine ev sahipliği yapıyor.

Suudi Arabistan Kültür Bakanı Prens Bedr bin Abdullah bin Muhammed bin Ferhan Al Suud, Fransa Kültür Bakanı Franck Riester’ın da katılımıyla dün akşam yapılan serginin açılış töreninde, “El-Ula'nın özü miras, sanat ve doğanın birleşimidir. Serginin açılması, dünyanın doğal mirasını korumak, hırslar ve sorumluluk arasında bir denge bulmak ve gelecek nesiller için tarihimizin yeni bir yapı taşını inşa etmek için istisnai bir çağrıdır” dedi.

Suudi Arabistan ve Fransa arasındaki güçlü işbirliğine övgüde bulunan Bakan Prens Bedr, El-Ula'nın olağanüstü bir turizm merkezi olacağına dair söz verdi.

Fransız Kültür Bakanı ise serginin, iki ülke arasındaki güçlü kültürel ve bilimsel işbirliğini gözler önüne serdiğine dikkat çekerek, ülkesinin Suudi Arabistan’a en iyi olanakları sağladığını söyledi.

Arap Dünyası Enstitüsü Başkanı Jack Lang da, Paris ile Riyad arasındaki dayanışmanın ürünü olan serginin tarihi bir anı temsil ettiğini belirterek, bunun aynı zamanda Suudi Arabistan-Fransa dostluğunun bir ifadesi olduğuna vurgu yaptı.

Lang, El-Ula'nın UNESCO Dünya Mirası listesinde olmasına rağmen, uluslararası çapta bilinmediğini de söyledi.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın geçtiğimiz bahar Paris’e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yapılan anlaşma ile kurulan Fransa El-Ula'yı Geliştirme Ajansı CEO’su Gerard Mestrallet, serginin misyonunun El-Ula’nın doğası, tarihi, insanı ve mirasını dünyaya göstermek olduğunu ifade etti.

Editörün Seçimi

Multimedya