Etiyopya'dan Nil suları sorununda olumlu adım

Etiyopya'dan Nil suları sorununda olumlu adım

Pazartesi, 7 Ekim, 2019 - 10:45
Addis Ababa/Şarku’l Avsat
Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Nil nehri ülkeleri arasında gerçekleştirilecek istişareler yoluyla Nahda Barajı konusundaki anlaşmazlıkları ve endişeleri gidermeye hazır olduğunu belirtti.

Resmi Etiyopya haber ajansının (ENA) haberine göre, Etiyopya Başbakanlık ofisinden Pazar yapılan açıklamada “Etiyopya Hükümeti, Nil Nehri Devletlerinin tümünün nehrin suyundan adil bir şekilde yararlanma ve nehirde büyük bir zarara sebep olmama hakkı olduğunu onaylıyor” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu açıklamada aynı zamanda Etiyopya’nın, halkının kalkınması için su kaynaklarını geliştirme hakkı olduğu da belirtildi.

Etiyopya Hükümeti, Mısır ve Sudan’la devam eden üçlü diyaloğun başarılı olması için çabalarını arttırmaya hazır olduğunu açıkladı.

Doğu ve Kuzey Afrika'nın üç büyük ülkesi Etiyopya, Mısır ve Sudan’ın sulama bakanları, Cuma günü Sudan'ın başkenti Hartum'da müzakere masasına oturdu. 

Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanlığı tarafından toplantının ardından yapılan açıklamada, Etiyopya'nın Mısır'ın yararına olan tüm önerileri reddetmesi nedeniyle müzakerelerin çıkmaza girdiği belirtildi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Mısır’ın, tüm kurumlarıyla birlikte ülkenin Nil Nehri üzerinde sahip olduğu hakları koruyacağını ve bu kurumların siyasi alanda gerekli tüm tedbirleri alacağını ifade etti.

Sisi, geçen ay Nahda Barajı ile ilgili yaptığı açıklamada müzakerelerde anlaşmaya varılamamasının bölgenin ve özellikle Mısır’ın istikrar ve kalkınmasında olumsuz etkileri olacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya