Cezayir'de üst düzey bir yetkili ihtiyati hapis cezasına çarptırıldı

Cezayir'de üst düzey bir yetkili ihtiyati hapis cezasına çarptırıldı

Pazartesi, 7 Ekim, 2019 - 09:30
Paris’teki Cezayir vatandaşları, 6 Ekim’de ülkelerindeki insan haklarını desteklediklerini haykırdı (AFP)
Cezayir/ Boualem Goumrassa
Cezayir’de sivil yargının en yüksek organı olan Yüksek Mahkeme, 6 Ekim’de Adalet Bakanlığı’nda eski üst düzey bir yetkili hakkında yolsuzluk suçlamasıyla ihtiyati hapis cezası verdi. Bu çerçevede eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’ya yakın olan partiler de yıl sonunda yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri münasebetiyle ön plana çıkmaya çalışıyor.

Yüksek Mahkeme’den bir kaynak, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, soruşturma hakiminin Adalet Bakanlığı’nın eski baş müfettişi olan Tayyib bin Haşim hakkında hapis cezası verdiğini belirtti. Kararın, 2 aydır cezaevinde olan Tayyib Luh’un Adalet Bakanı olarak görev yaptığı 2014- 2019 yılları arasındaki yolsuzluk suçlamasıyla bağlantılı olduğu aktarıldı. Aynı kaynağa göre Bin Haşim, Cumhurbaşkanı Buteflika döneminin son yıllarında “Bakan Luh’un emriyle büyük yolsuzluk meselelerinin örtülmesi” hususunda sorguya çekildi. Meselelerin, eski Cumhurbaşkanına yakın isimleri de kapsadığını söyleyen kaynak, söz konusu isimlerin iktidara büyük ölçüde müdahale ederek yasal kovuşturmadan da korunduklarını ifade etti. Yüksek Mahkeme, Tayyib Luh hakkında da aynı suçlamaları yöneltti.

Buteflika’nın 2 Nisan’da istifa etmesinden bu yana yargı, eski Başbakanlar Ahmed Uyahya, Abdulmelik Sellal, çok sayıda bakan ve iş adamı hakkında hapis cezası verdi. Askeri yargı, eski Cumhurbaşkanının kardeşi Said Buteflika, eski istihbarat yetkilileri General Tevfik olarak tanınan Muhammed Medin, Osman Tartag ve İşçi Partisi Genel Sekreteri Luisa Hanun hakkında 15 yıllık hapis cezası kararı aldı. Aynı şekilde eski Savunma Bakanı, oğlu ve bir iş adamı da gıyaplarında 20 yıl hapis cezası aldı. Söz konusu 3 sanık, şu an İspanya’da bulunuyor.

1 haftadır kaçak olan iş adamı Bahaddin Taliba hakkında da tutuklama emri çıkarıldı. Yerel gazetelere göre Taliba, İngiltere’de yaşıyor. Ayrıca Fransa’da yaşayan eski Sanayi Bakanı Abdusselam Buşavarib ve ABD’de yaşayan eski Enerji Bakanı Şekib Halil el-Mukim hakkında da tutuklama emri bulunuyor.

Öte yandan Cezayir polisi, 6 Ekim’de, 5 aktiviste yönelik yürütülen soruşturmayı kınamak üzere Sidi Muhammed Mahkemesi önünde toplanan halk hareketi aktivistlerini dağıtmak için birçok alana konuşlandı. Geçen cuma günü gerçekleşen gösteriler sırasında onlarca aktivist güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmıştı. Avukatlar, söz konusu aktivistler hakkında “kamu düzenine zarar verme” suçlamasıyla ihtiyati hapis cezası verilmesinin muhtemel olduğunu belirtti. Olayların patlak vermesinden bu yana yüzlerce kişi de aynı suçlamadan yargılanıyor.

Cezayir’in Umudu İçin Birlik (TAJ) Partisi, 12 Aralık’ta düzenlenmesi beklenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kararı partinin Ulusal Konseyine bıraktıklarını ilan etti. Parti genel sekreterliğinde, yolsuzlukla suçlanan eski Bayındırlık Bakanı Ömer Gul bulunurken, yönetimini geçici olarak Milletvekili Abdulhalim Abdulvahhab üstleniyor. Aynı şekilde mevcut Çevre ve Yenilenebilir Enerji Bakanı da parti liderliğini devralmaya çalışıyor. Bu çerçevede gözlemciler, partinin cumhurbaşkanlığı yarışına katılacak olan Abdulmecid Tebbun’a destek vereceğini açıkladı. Gözlemcilere göre ayrıca cumhurbaşkanlığı rekabeti, Tebbun ve eski Başbakan Ali Benflis arasında geçecek.

Cezaevinde bulunan Uyahya’nın önderlik ettiği Demokratik Ulusal Birlik, 6 Ekim’de eski Kültür Bakanı İzzeddin Mihubi’nin parti genel sekreterliğine adaylığını (seçim yasasının adaylık dosyalarını eleme yetkisi verdiği) Seçimleri Düzenleme Bağımsız Ulusal Otoritesi’ne sunmak için imza toplamaya başladı. Aynı yasa, seçimler için ön tavsiye olarak, toplam 48 vilayetin 25’inden 50 bin imza toplamasını şart koşuyor.

Editörün Seçimi

Multimedya