Hamduk hükümeti ekonomik ablukanın kaldırılmasında 'dost ülkelere' güveniyor

Hamduk hükümeti ekonomik ablukanın kaldırılmasında 'dost ülkelere' güveniyor

Pazartesi, 7 Ekim, 2019 - 08:30
Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk (AFP)
İstanbul/Şarku’l Avsat
İsmail Muhammed Ali

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk hükümeti, dünyaya açılmak, ülkenin ekonomik ve finansal anlamda engellerini ortadan kaldırmak ve Sudan’ı “terörü finanse eden devletler” listesinden çıkarmak için Suudi Arabistan da dâhil olmak üzere tüm taraflarla olan temaslarını sürdürüyor.

Eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in 11 Nisan’da devrilmesinin ardından inşa edilmeye çalışılan yeni Sudan, dünyadaki hiçbir ülke için tehdit teşkil etmeyen etkin bir yönetim benimsemeye çalışıyor. Öte yandan hükümet, temel gıdaların ve malların temin edilmesini garanti altına almakla birlikte ülkedeki enflasyonu düşürmek için bu ayın başında dokuz aylık bir ekonomik kurtarma planı başlattı.

Yeniden bütünleşme

Sudan’ın terörü finanse eden devletler arasında yer alması, üzerindeki borçların hafifletilmesi hususunda birtakım engeller çıkarıyor. Bu durum Sudan’ın, IMF ve Dünya Bankası kurumların fonlarına erişimini kısıtlıyor. Ayrıca ülkeye yapılacak yabancı yatırımların da önünü kapatıyor.

Ekonomi ve Bankacılık Bilimleri Akademisi Başkan Vekili Ali Halid Fuveyl, Sudan’ın artık uluslararası topluluğa yeniden entegre olmayı dört gözle beklediğini ve Birleşmiş Milletler 2030 Yılı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni gerçekleştirmek için uluslararası toplumun desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi. Ayrıca Fuveyl, Sudan halkının ve mevcut hükümetin, ülkenin ve halkının çıkarlarını gözetmeyen önceki hükümetin uygulama ve başarısızlıklarına katlanmasının adil olmadığını vurguladı.

Independent Arabia’dan İsmail Muhammed Ali’ye konuşan Fuveyl, “Sudan'da eksen çatışmalarının yaşanmasının ve ülkenin ciddi bir abluka altına alınmasının ardından uluslararası topluluğa geri dönmek, hâlihazırdaki hükümetin karşı karşıya kaldığı en büyük zorluklardan biri. Ancak kardeş ve dostların yardımıyla uluslararası yaptırımlar kaldırılarak uluslararası topluma giden kapılar açılabilir. Bu çabalar söz konusu olduğunda en öne çıkan ise Suudi Arabistan'ın rolüdür. Bunun başarıyla sonuçlanmasını umut ediyoruz” ifadelerini kullandı. Öte yandan Sudan’ın bu gelişmelere ayak uyduracak ekonomik plan yapması ışığında önümüzdeki dönemde görülmemiş büyük yatırım akışlarının beklendiğine dikkat çeken Fuveyl, bu nedenle Sudan'ın terörizme destek veren ülkeler listesinden kaldırılmasının daha fazla yatırım çekilmesini sağlayacak bir ortamın oluşmasına katkıda bulunacağını belirtti.

Yardımlar

Eylül ayının sonunda Hamduk, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantılarında bulunduğu sırada ABD’li yetkililerle “verimli” görüşmelerde bulundu. Ayrıca Hartum'un kısa süre içinde, ülkeyi “terörizmin devlet sponsorları” listesinden çıkarmak için bir anlaşmaya varacağını umduğunu belirtti.

Dünya liderlerinin yıllık toplantısının ardından gazetecilere verdiği demeçte Hamduk, “BM Genel Kurulu’na gelmek, bir dizi ABD lideriyle görüşmek için bize muazzam bir fırsat sundu. Terörü finanse eden devletler listesinden çıkarılmamız konusunda çok verimli görüşmelerde bulunduk. Çok yakında Sudan’ın listeden çıkarılmasını sağlayacak bir anlaşma imzalayabileceğimizi umuyoruz” açıklamasında bulundu.

Öte yandan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Kurulu’nun oturum aralarında düzenlenen toplantılar sırasında, Hamduk’un çabalarına destek verdiğini dile getirerek, Sudan’ın terörizmi finanse eden devletler listesinden çıkarılması, tüm ekonomik yaptırımların kaldırılması ve mevcut siyasi kazanımın sürdürülmesi için geniş çaplı bir finansal desteğin harekete geçirilmesi çağrısında bulundu. Buna karşılık üst düzey bir ABD yetkilisi, Washington’un ‘Sudan’daki yeni geçiş hükümetinin insan hakları ve ifade özgürlüğü konusundaki taahhüdünü test edeceğini ve ülkeyi terörü finanse eden devletler listesinden çıkarmayı kabul etmeden önce insani yardım faaliyetlerini kolaylaştıracağını söyledi.

Ekonomik darboğaz

ABD hükümeti, eski Sudan hükümetinin teröre destek verdiği iddialarının yanı sıra özellikle Kenya ve Tanzanya’ya yapılan saldırılar nedeniyle 1993’te Sudan’ı terörü finanse eden devletler listesine almıştı. Bu karar, Sudan’ın dünya ekonomi piyasasından ayrılması ve ekonomik bir darboğaza sürüklenmesiyle sonuçlandı. Öte yandan Sudan’ın terörü finanse eden devletler listesine eklenmesi, Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlardan dış ekonomik yardım almasını da engelledi.

ABD hükümeti 6 Ekim 2017'de, Sudan'ın ABD ile işbirliği içinde izlediği beş aşamalı bir plan dâhilinde, Sudan'a yönelik 20 yıllık ekonomik yaptırımlardan bazısını kaldırdı. Bu plan dâhilinde, terörle mücadele çabalarının iyileştirilmesi, teröristlerin ülkeye girişinin engellenmesi için Libya’yla olan sınırda devriye gezilmesi ve silah kaçakçılığı gibi yasadışı faaliyetlerin engellenmesi maddeleri yer alıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya